Przejdź do głównej zawartości

Uruchamiamy program konsolowy w Plasma 5

Obecnie większość aplikacji dostarcza plik *.desktop, który potrafi zinterpretować każde środowisko graficzne, dodać go do menu i uruchomić. Programy konsolowe uruchamiamy najczęściej poprzez uruchomienie emulatora terminala (np. Konsole) i wpisanie tam odpowiedniej komendy. Niektóre programy konsolowe również dostarczają pliki *.desktop. Nic nie stoi na przeszkodzie stworzeniu takiego pliku samodzielnie. I wszystko byłoby cudownie, jednakże często próba uruchomienia takiego programu nie powoduje żadnej reakcji. Ot, jedynie - jeśli ktoś ma to tak ustawione - pooglądamy, że program próbuje się uruchomić, albowiem ukazuje się nam na pasku zadań ikonka, bądź poobraca się nam wskaźnik myszy i... tyle.
Problem daje się łatwo rozwiązać i jest znanym błędem w środowisku Plasmy. Otóż za uruchamianie aplikacji w pliku *.desktop odpowiada polecenie Exec. Dla programów graficznych ma ono (podstawową) strukturę następującą:
Exec=/usr/bin/aplikacja
W przypadku programów konsolowych, będzie to:
Exec=sh -c '/usr/bin/aplikacja'
Oczywiście mogą tu być jeszcze jakieś dodatkowe zmienne.
I tego ostatniego polecenia Plasma nie jest w stanie zinterpretować. Wystarczy jednak umieszczenie go w znaku cudzysłowia i wszystko wraca do normy. Chcąc zatem uruchamiać taki program konsolowy bezpośrednio z menu musimy doprowadzić ową linię do następującej postaci:
Exec="sh -c '/usr/bin/aplikacja'"
I wszystko winno już wrócić do normy.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…