środa, 14 września 2016

"KDE 5" coś się w końcu wyjaśnia

Dotychczas, w świecie KDE - przynajmniej w jego piątym wydaniu - żyliśmy wg ustalonego cyklu. Nowe wydanie KDE Frameworks pojawiało się co miesiąc, nowe "główne" wydanie Plasma 5 miało się pojawiać 4 razy do roku (ostatnio jednak rzadziej), zaś KDE Applications 3 razy w roku. Pierwsze "zamieszanie" wprowadziło wydanie Qt, które w wersji 5.6 uzyskało status tzw. LTS i to wydanie będzie wspierane przez 3 lata. Pomimo jednak tego, że Qt 5.6 jest LTSem, to "obok" wydawane są kolejne wersje. Obecnie mamy już 5.7, a w listopadzie spodziewane jest 5.8. Ba, przed końcem wsparcia 5.6 spodziewane jest wydanie już 6.0, które jednakże nie ma być takim skokiem "jakościowym" i "technologicznym" jak wydania Qt4, czy Qt5 i być niejako kontynuacją Qt5. Kolejna wersja LTS tego frameworka spodziewana jest w 2018 r.
To jest Qt, które stanowi podstawę budowania oprogramowania KDE.
Nie tak dawno pojawiła się informacja, że nadchodzące wydanie Plasma 5.8 będzie LTSem ze wsparciem do kwietnia 2018 r. Nic do tej pory nie było wiadomo o LTSie KF, czy też dalszym rozwoju Plasmy obok LTS w wersji 5.8.
Teraz coś się wyjaśnia.
Otóż KF5 w wersji 5.26 również ma stać się LTSem. Jest to jednocześnie minimalne wymaganie dla budowy Plasma 5.8. Samo KF 5.6 ma natomiast minimalne wymaganie w Qt w wersji 5.6. To oznacza, że do kwietnia 2018 r. będziemy mogli cieszyć się stabilną wersją środowiska pochodzącego od KDE, które nie będzie otrzymywać żadnych nowych funkcji, a jedynie poprawki błędów. To środowisko będzie się składać z Qt5.6, KF5.26 oraz Plasma 5.8. Jedyne zmiany funkcjonalności (czego po prostu nie obejmuje LTS) to "kompatybilność" z Waylandem.
Teraz jednak okazuje się, że obok LTS będą wydawane kolejne wersje KDE w swoim dotychczasowym cyklu. Oznacza to, że kolejne wersje KF5 będą się ukazywać co miesiąc (w październiku 5.7 itd.), na wiosnę przyszłego roku zobaczymy Plasmę 5.9 itd., aż do ukazania się Qt 6, które prawdopodobnie spowoduje powstanie "KDE 6", czyli - bowiem nic nie wskazuje, by ten model miał ulec zmianie - otrzymamy KF6 i Plasmę (KDE) 6. Model wydawniczy w wersji "5" będzie natomiast kontynuowany do końca wsparcia Qt5.