wtorek, 20 września 2016

KDE-BaseApps na KF5 (rozwiązanie tymczasowe)

KDE-BaseApps to zestaw kilku aplikacji, na które składają się  Konqueror, KFind, KPasswd, KeditBookmarks i KDialog oraz biblioteka libkonq. Portowanie ich do KF5 jest już na tyle zaawansowane, że w następnym wydaniu KDE Applications (16.12) pojawią się one już w takiej wersji.
Obecnie w Archu (Manjaro) można je zbudować z AUR, a stosowne paczki nazywają się konqueror-git, kfind-git, kpasswd-git, keditbookmarks-git,kdialog-git i libkonq-git, przy czym zawsze budują się wszystkie aplikacje składające się na paczkę "bazową" kde-baseapps-git.
Niestety, gdyby ktoś chciał obecnie ją zbudować, to się to nie uda. Makepkg nie wspiera częściowego budowania paczek z grupy składającej się na pkgbase. Tymczasem wciąż jeszcze istnieje paczka konq-plugins-git, która składa się na kde-baseapps-git, natomiast wraz z commitem 68782ee dotychczas rozdzielone konq-plugins zostało włączone do kodu konquerora. Zmianie uległy jednocześnie zależności, albowiem aplikacje te stały się wolne od kodu KDE4 (i to nawet za pośrednictwem kdelibs4support).
Do czasu, gdy arojas dokona odpowiednich zmian, chcącym zbudować te paczki proponuję sięgnięcie po nieco zmieniony PKGBUILD, który umożliwia ich budowę z aktualnymi zależnościami i oczywiście pozbawionych konq-plugins, które są "wbudowane" w konquerora. Tym razem PKGBUILD jest w pastebin, albowiem pochodzi on z mojego zgłoszenia konieczności zmian. Treść widoczną w pastebin należy skopiować jako RAW i zapisać w jakimś katalogu pod nazwą PKGBUILD.

EDIT:
Dzisiaj (22.09.2016) pojawiły się nowe wersje paczek składających na kde-baseapps-git. Proponowana przeze mnie zmiana nie jest już konieczna.