Przejdź do głównej zawartości

KDE-BaseApps na KF5 (rozwiązanie tymczasowe)

KDE-BaseApps to zestaw kilku aplikacji, na które składają się  Konqueror, KFind, KPasswd, KeditBookmarks i KDialog oraz biblioteka libkonq. Portowanie ich do KF5 jest już na tyle zaawansowane, że w następnym wydaniu KDE Applications (16.12) pojawią się one już w takiej wersji.
Obecnie w Archu (Manjaro) można je zbudować z AUR, a stosowne paczki nazywają się konqueror-git, kfind-git, kpasswd-git, keditbookmarks-git,kdialog-git i libkonq-git, przy czym zawsze budują się wszystkie aplikacje składające się na paczkę "bazową" kde-baseapps-git.
Niestety, gdyby ktoś chciał obecnie ją zbudować, to się to nie uda. Makepkg nie wspiera częściowego budowania paczek z grupy składającej się na pkgbase. Tymczasem wciąż jeszcze istnieje paczka konq-plugins-git, która składa się na kde-baseapps-git, natomiast wraz z commitem 68782ee dotychczas rozdzielone konq-plugins zostało włączone do kodu konquerora. Zmianie uległy jednocześnie zależności, albowiem aplikacje te stały się wolne od kodu KDE4 (i to nawet za pośrednictwem kdelibs4support).
Do czasu, gdy arojas dokona odpowiednich zmian, chcącym zbudować te paczki proponuję sięgnięcie po nieco zmieniony PKGBUILD, który umożliwia ich budowę z aktualnymi zależnościami i oczywiście pozbawionych konq-plugins, które są "wbudowane" w konquerora. Tym razem PKGBUILD jest w pastebin, albowiem pochodzi on z mojego zgłoszenia konieczności zmian. Treść widoczną w pastebin należy skopiować jako RAW i zapisać w jakimś katalogu pod nazwą PKGBUILD.

EDIT:
Dzisiaj (22.09.2016) pojawiły się nowe wersje paczek składających na kde-baseapps-git. Proponowana przeze mnie zmiana nie jest już konieczna.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…