niedziela, 4 września 2016

KShutDown 4.0 oparty o KF5

Nie tak dawno ukazała się 4 odsłona programu rozszerzającego możliwości opuszczenia systemu integrującego się ze środowiskami spod znaku Qt - KShutDown. Od dłuższego czasu istnieje możliwość budowy tego programu zarówno z wykorzystaniem starych bibliotek KDE4, jak i w oparciu o KF5 lub "czystego" Qt4 oraz Qt5 (o tym jeszcze niżej).
Z jakichś, niewytłumaczalnych dla mnie powodów, pomimo tego, że w Archu KDE4 zostało już dość dawno temu porzucone, program w repozytorium w dalszym ciągu znajduje się w wersji budowanej w oparciu o KDE4 (dokładnie o kdebase-runtime, które oczywiście w dalszym ciągu w repozytoriach jest).
Już wcześniej przedstawiłem PKGBUILDy dla rozwojowej wersji 3.99.x. Obecnie zatem dla stabilnego już wydania 4.0. Prezentowany PKGBUILD buduje paczkę wykorzystując KF5, a zatem sens budowy programu w takiej wersji istnieje dla osób, które używają Plasma 5. Osoby, które korzystają np. z LXQt, Lumina, Hawaii czy Papyros winny raczej zbudować wersję opartą o "czyste" Qt5. Jeśli ktoś jeszcze korzysta z jakiegoś środowiska opartego o Qt4 (nie jest mi znane), wówczas winien skorzystać z możliwości budowy programu na Qt4 (jeśli będzie taka potrzeba, to pomogę w PKGBUILDzie choć nie widzę większego sensu dalszego wspierania Qt4).
Teraz słów kilka o wersji Qt5. Owszem, program buduje się w takiej wersji. Niemniej jednak nie ze skryptu Setup-qt5.sh, który jest dostarczany wraz z programem. Ten skrypt wywołuje jedynie inny skrypt, a mianowicie Setup.qt4.sh, który jak się można domyślić, buduje wersję opartą o Qt4. Budowę trzeba zatem przeprowadzić przez cmake i włączyć opcję KS_PURE_QT. Niemniej jednak wymaga to jeszcze dopracowania przeze mnie. Szczerze, używając Plasma 5 nie mam potrzeby budowania aplikacji na "czystym" Qt5. Niemniej jednak, jeśli będzie zaintersowanie z Waszej strony, to dokończę skrypt również dla takiej wersji.

PS: Poprawiony PKGBUILD. Poprzedni nie uwzględniał extra-cmake-modules w makedepends.