Przejdź do głównej zawartości

KShutDown 4.0 oparty o KF5

Nie tak dawno ukazała się 4 odsłona programu rozszerzającego możliwości opuszczenia systemu integrującego się ze środowiskami spod znaku Qt - KShutDown. Od dłuższego czasu istnieje możliwość budowy tego programu zarówno z wykorzystaniem starych bibliotek KDE4, jak i w oparciu o KF5 lub "czystego" Qt4 oraz Qt5 (o tym jeszcze niżej).
Z jakichś, niewytłumaczalnych dla mnie powodów, pomimo tego, że w Archu KDE4 zostało już dość dawno temu porzucone, program w repozytorium w dalszym ciągu znajduje się w wersji budowanej w oparciu o KDE4 (dokładnie o kdebase-runtime, które oczywiście w dalszym ciągu w repozytoriach jest).
Już wcześniej przedstawiłem PKGBUILDy dla rozwojowej wersji 3.99.x. Obecnie zatem dla stabilnego już wydania 4.0. Prezentowany PKGBUILD buduje paczkę wykorzystując KF5, a zatem sens budowy programu w takiej wersji istnieje dla osób, które używają Plasma 5. Osoby, które korzystają np. z LXQt, Lumina, Hawaii czy Papyros winny raczej zbudować wersję opartą o "czyste" Qt5. Jeśli ktoś jeszcze korzysta z jakiegoś środowiska opartego o Qt4 (nie jest mi znane), wówczas winien skorzystać z możliwości budowy programu na Qt4 (jeśli będzie taka potrzeba, to pomogę w PKGBUILDzie choć nie widzę większego sensu dalszego wspierania Qt4).
Teraz słów kilka o wersji Qt5. Owszem, program buduje się w takiej wersji. Niemniej jednak nie ze skryptu Setup-qt5.sh, który jest dostarczany wraz z programem. Ten skrypt wywołuje jedynie inny skrypt, a mianowicie Setup.qt4.sh, który jak się można domyślić, buduje wersję opartą o Qt4. Budowę trzeba zatem przeprowadzić przez cmake i włączyć opcję KS_PURE_QT. Niemniej jednak wymaga to jeszcze dopracowania przeze mnie. Szczerze, używając Plasma 5 nie mam potrzeby budowania aplikacji na "czystym" Qt5. Niemniej jednak, jeśli będzie zaintersowanie z Waszej strony, to dokończę skrypt również dla takiej wersji.

PS: Poprawiony PKGBUILD. Poprzedni nie uwzględniał extra-cmake-modules w makedepends.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…