piątek, 18 marca 2016

Plasma 5. Część 1 - Wstęp

Pomimo faktu, że Plasma 5 istnieje z nami już blisko 2 lata, to w dalszym ciągu jest - przynajmniej jeśli chodzi o dokumentację - tym gorszym krewnym KDE4. O ile w przypadku KDE4 znalezienie (i to nawet w początkowym okresie jego istnienia) odpowiednich porad było stosunkowo proste, tak w przypadku Plasma 5 stan ten jest bardzo odległy od doskonałego. Najczęściej próbujemy stosować pomysły, których nauczyliśmy się eksploatując KDE4 do nowego środowiska. Niekoniecznie musi się to udać. Istniejące dla Archa poradniki na wiki są natomiast swoistą mieszanką informacji o Plasma 5 oraz KDE4. Bezrefleksyjnie stosując się do nich szybko możemy sobie zniszczyć środowisko niż coś poprawić.
Postanowiłem zatem podzielić się z Wami kilkoma refleksjami z używania tego środowiska. Towarzyszy mi ono od początku grudnia 2014 i jakieś doświadczenia już zdążyłem zdobyć. Nie aspiruję jednakże do tego, że rozwiążę w tych poradnikach wszystkie problemy, z jakimi można się napotkać podczas pracy z Plasmą 5. Proszę pamiętać, że wiele kwestii związanych jest ze sprzętem, na którym mamy postawionego jakiegoś linuksa z tym środowiskiem. Osobiście od kilku lat pozostaję wierny prostym układom od AMD, stąd też dzielić się z Wami mogę wiedzą przede wszystkim dotyczącą takiego sprzętu.
Zanim przejdę do omawiania poszczególnych kwestii związanych z Plasmą, chciałbym napisać kilka słów o różnych "słabościach" tego środowiska, które są tu i ówdzie głoszone światu. Najczęściej przez osoby u których zawitało ono na bardzo krótko.
Jak każde środowisko, tak i Plasma 5 nie jest idealna. Można rzec - nie jest dla każdego. Przede wszystkim jej olbrzymia konfigurowalność - praktycznie niespotykana w innych środowiskach - zachęca do eksperymentów. Problem w tym, że łatwo w nich pobłądzić. Jeśli zatem jesteś świeżym użytkownikiem Plasmy 5, to najpierw na niej popracuj, a dopiero potem dostosuj ją do siebie.
Wokół tego środowiska narosło mnóstwo mitów. Te najbardziej popularne, to ogromna zasobożerność, włączenie do niej rozwiązań technicznych, które nikomu do niczego nie są potrzebne i należy je jak najszybciej wyłączyć (akonadi, baloo), albowiem w przeciwnym przypadku Plasma będzie zajmować się wyłącznie samą sobą niepozostawiając miejsca dla innych programów, konfiguracja jej jest koszmarem itd. itp.
Zanim postaram się przedstawić kilka sztuczek, które wydają mi się użyteczne, postaram się powalczyć z mitami Plasmy. To w następnym tekście.