Przejdź do głównej zawartości

Sprawdzanie pisowni w QupZilla 2.1

Nie. Numer wersji QupZilli w tytule nie jest pomyłką. Tekst dotyczy nadchodzącego wydania QupZilli, która od tej właśnie wersji zostanie wyposażona w narzędzie do sprawdzania pisowni.
Obecnie można opcję tę wypróbować w wersji przeglądarki budowanej z GIT.
Muszą zostać jednak spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, przeglądarka musi zostać zbudowana z użyciem Qt5.8, które właśnie trafiło do repozytorium testing. Innymi słowy - chcąc wykorzystać tę funkcjonalność już dzisiaj, musielibyśmy udostępnić systemowi to repozytorium oraz dokonać aktualizacji systemu. Nie namawiam. Za kilka dni prawdopodobnie pojawi się w repozytorium stabilnym.
Po drugie musimy skompilować i zainstalować paczkę qupzilla-git. Jest w AUR, można zatem wykorzystać tam znajdujący się PKGBUILD.
Po trzecie musimy przeglądarce udostępnić słownik, którego też nie ma.
Jeśli to już uczynimy to w przeglądarce możemy uruchomić tę funkcję w ustawieniach.
Niestety obecna funkcja ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie możemy wykorzystać więcej niż jednego słownika, po drugie do słownika nie dodamy żadnego słowa, po trzecie słownik musi zostać umieszczony w jednej z dwu akceptowanych lokalizacji.

Sam słownik nie jest trudno stworzyć. Możemy zrobić to odręcznie, czego nie polecam, gdyż dostarczamy systemowi pliki z pominięciem pacmana.
Możemy posłużyć się przygotowanym przeze mnie PKGBUILDem (w wersji polskiej; podobny można stworzyć w oparciu o ten PKGBUILD dla innych języków posługując się słownikami myspell).

Kilka uwag na temat paczki, abyście wiedzieli co ona robi. Po pierwsze dokonuje ściągnięcia słownika polskiego w formacie hunspell (dokładnie to myspell). Po drugie wykorzystuje dostarczane wraz z qt5-webengine 5.8 narzędzie qwebengine_convert_dic do konwersji pliku pl_PL.dic na pl_PL.bdic. Po trzecie dokonuje spakowania tak powstałego słownika do pkg.tar.xz. Przy instalacji, paczka umieszczana jest w katalogu /usr/share/qt/qtwebengine_dictionaries (który jest zresztą tworzony). Jeśli zatem w przyszłości powstanie jakaś paczka dostarczająca słownika polskiego w formacie bdic i nie będziecie jej mogli zainstalować, bowiem ta nowa paczka napotka na istniejący już w systemie słownik, to należy odinstalować zaproponowane przeze mnie rozwiązanie.

Oczywiście słownik możemy sobie aktualizować co jakiś czas.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Ostatnia deska ratunku - uruchomienie linuksa z prawami administratora

Kiedyś już pisałem o tym, że warto sobie za wczasu zrobić ratunkowe koło. Niemniej jednak zwykle Polak mądr po szkodzie. Często czytam, że "po aktualizacji system mi się nie uruchamia". Ów system najczęściej jest utożsamiany ze środowiskiem graficznym. No, to nie do końca "system się nie uruchamia", ten najczęściej się uruchomił, jednakże z jakiegoś powodu nie uruchamia się tryb graficzny. Nawet jednak w takiej sytuacji i również wówczas, gdy nie zadbaliśmy wcześniej o ustawienie sobie pozycji recovery w GRUB będziemy mogli uruchomić "sesję ratunkową", która da nam dostęp do trybu konsolowego na prawach administratora. Wówczas już można zrobić z systemem wszystko co niezbędne. Wystarczy bowiem do linii startowej w GRUB dodać polecenie: systemd.unit=rescue.target i system uruchomi się grzecznie prosząc o podanie hasła administratora. Z sesji tej wychodzimy wpisując: exit i nastąpi dalsze podnoszenie systemu już ze środowiskiem. Pamiętać jednak musimy, że…

Paczki deb i rpm w Archu

Co jakiś czas pojawiają się pośród użytkowników Archa, czy Manjaro rozpaczliwe głosy związane z próbą zainstalowania paczek pochodzących z najpopularniejszych dystrybucji, a w zasadzie paczek oferowanych w formacie deb lub rpm. Najczęściej głosy te pochodzą od bardzo świeżych użytkowników naszej dystrybucji. Co gorsza dotyczą one często sterowników, albo aplikacji, które i tak są oferowane w AUR albo w jakchś repozytoriach.
Ze względu na dostępność w repozytoriach Archa dpkg oraz rpm w ślad za takim "lamentem" idzie cudowna podpowiedź: zainstaluj sobie dpkg/rpm i za pomocą tego menedżera zainstaluj paczkę w systemie.
Czy coś takiego ma szansę powodzenia? Oczywiście. Menedżer paczek jest wszak aplikacją wyspecjalizowaną w m.in. ich instalacji.
I wszystko wydaje się wspaniałe.
STOP.
Niestety nic nie jest wspaniałe. Nie tak się to robi i tak instalacji aplikacji pakowanych dla obcych dystrybucji się nie robi. Kiedy o tym pisałem, spotykałem się z najpopularniejszym pytaniem sze…