Przejdź do głównej zawartości

Poprawiamy Lumina DE z AUR

Sporo ostatnio o projekcie nowego środowiska graficznego o nazwie Lumina. Jest to projekt tworzony od jakiegoś czasu w ramach systemu TrueOS. Niech nikogo nie zmyli nazwa. TrueOS to nie jest nowy system, a jedynie nowa nazwa dla rozwijanego od 2005 r. PC-BSD. Sama Lumina powstała z potrzeby uniezależnienia się systemów BSD od środowisk ściślej związanych z linuksem w obawie, że dalsza integracja takich rozwiązań jak systemd, czy wayland ze środowiskami doprowadzi do co najmniej trudności, jeśli wręcz nie braku możliwości dalszego korzystania przez BSD ze środowisk znanych głównie z linuksów. Jednocześnie linux otrzymał nowe środowisko. Jest to kolejne, należące do nielicznej w sumie grupy środowisk opartych o Qt5. Środowisko też mieni się "lekkim" (samo siebie tak określa, ba nawet twierdzi, że jest ono "very lightweight"). Śmiem w to wątpić. Nie w tym jednak rzecz.
W AUR istnieją dwa PKGBUILDy, które pozwalają na instalację tego środowiska. Pierwszy z nich umożliwia instalację w wersji 1.1.0, drugi w wersji "git". Oba, niestety, kompilują środowisko bez wkompilowania weń plików lokalizujących. Pierwszy PKGBUILD nie tylko dostarcza już przestarzałej wersji środowiska, ale sam jest również przestarzały.
Jeśli ktoś zatem chciałby wypróbować sobie to środowisko, to zapraszam do skorzystania z załączonego PKGBUILDu, który w odróżnieniu do obu znajdujących się w AUR: 1) buduje ostatnią wersję "stabilną", czyli 1.2.0-p1, 2) buduje również pliki lokalizujące środowisko, 3) sam kod PKGBUILDu został nieco oczyszczony i pozbawiony zbędnych dodatków.
Z samego PKGBUILDu nie jestem do końca zadowolony, jednakże buduje poprawną paczkę, a samo środowisko działa poprawnie (z ograniczeniami, jakie w linuksie niesie w stosunku do BSD).

Osoby chcące zbudować Lumina DE, muszą pamiętać jednakże o jednej rzeczy. Jeśli używają aktualnej wersji systemu oraz tzw. czcionek Infinality, to Lumina nie skompiluje się, a jeśli została skompilowana przed zaktualizowaniem paczki harfbuzz zaprzestanie działać. Problem i jego możliwe rozwiązania już opisałem.

I jeszcze informacja dla użytkowników Manjaro. W Manjaro, Lumina DE jest w repozytoriach w binarnej postaci. Także i ta wersja nie jest kompilowana w sposób umożliwiający lokalizację.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…