wtorek, 10 stycznia 2017

Poprawiamy Lumina DE z AUR

Sporo ostatnio o projekcie nowego środowiska graficznego o nazwie Lumina. Jest to projekt tworzony od jakiegoś czasu w ramach systemu TrueOS. Niech nikogo nie zmyli nazwa. TrueOS to nie jest nowy system, a jedynie nowa nazwa dla rozwijanego od 2005 r. PC-BSD. Sama Lumina powstała z potrzeby uniezależnienia się systemów BSD od środowisk ściślej związanych z linuksem w obawie, że dalsza integracja takich rozwiązań jak systemd, czy wayland ze środowiskami doprowadzi do co najmniej trudności, jeśli wręcz nie braku możliwości dalszego korzystania przez BSD ze środowisk znanych głównie z linuksów. Jednocześnie linux otrzymał nowe środowisko. Jest to kolejne, należące do nielicznej w sumie grupy środowisk opartych o Qt5. Środowisko też mieni się "lekkim" (samo siebie tak określa, ba nawet twierdzi, że jest ono "very lightweight"). Śmiem w to wątpić. Nie w tym jednak rzecz.
W AUR istnieją dwa PKGBUILDy, które pozwalają na instalację tego środowiska. Pierwszy z nich umożliwia instalację w wersji 1.1.0, drugi w wersji "git". Oba, niestety, kompilują środowisko bez wkompilowania weń plików lokalizujących. Pierwszy PKGBUILD nie tylko dostarcza już przestarzałej wersji środowiska, ale sam jest również przestarzały.
Jeśli ktoś zatem chciałby wypróbować sobie to środowisko, to zapraszam do skorzystania z załączonego PKGBUILDu, który w odróżnieniu do obu znajdujących się w AUR: 1) buduje ostatnią wersję "stabilną", czyli 1.2.0-p1, 2) buduje również pliki lokalizujące środowisko, 3) sam kod PKGBUILDu został nieco oczyszczony i pozbawiony zbędnych dodatków.
Z samego PKGBUILDu nie jestem do końca zadowolony, jednakże buduje poprawną paczkę, a samo środowisko działa poprawnie (z ograniczeniami, jakie w linuksie niesie w stosunku do BSD).

Osoby chcące zbudować Lumina DE, muszą pamiętać jednakże o jednej rzeczy. Jeśli używają aktualnej wersji systemu oraz tzw. czcionek Infinality, to Lumina nie skompiluje się, a jeśli została skompilowana przed zaktualizowaniem paczki harfbuzz zaprzestanie działać. Problem i jego możliwe rozwiązania już opisałem.

I jeszcze informacja dla użytkowników Manjaro. W Manjaro, Lumina DE jest w repozytoriach w binarnej postaci. Także i ta wersja nie jest kompilowana w sposób umożliwiający lokalizację.