Przejdź do głównej zawartości

Poprawiamy Lumina DE z AUR

Sporo ostatnio o projekcie nowego środowiska graficznego o nazwie Lumina. Jest to projekt tworzony od jakiegoś czasu w ramach systemu TrueOS. Niech nikogo nie zmyli nazwa. TrueOS to nie jest nowy system, a jedynie nowa nazwa dla rozwijanego od 2005 r. PC-BSD. Sama Lumina powstała z potrzeby uniezależnienia się systemów BSD od środowisk ściślej związanych z linuksem w obawie, że dalsza integracja takich rozwiązań jak systemd, czy wayland ze środowiskami doprowadzi do co najmniej trudności, jeśli wręcz nie braku możliwości dalszego korzystania przez BSD ze środowisk znanych głównie z linuksów. Jednocześnie linux otrzymał nowe środowisko. Jest to kolejne, należące do nielicznej w sumie grupy środowisk opartych o Qt5. Środowisko też mieni się "lekkim" (samo siebie tak określa, ba nawet twierdzi, że jest ono "very lightweight"). Śmiem w to wątpić. Nie w tym jednak rzecz.
W AUR istnieją dwa PKGBUILDy, które pozwalają na instalację tego środowiska. Pierwszy z nich umożliwia instalację w wersji 1.1.0, drugi w wersji "git". Oba, niestety, kompilują środowisko bez wkompilowania weń plików lokalizujących. Pierwszy PKGBUILD nie tylko dostarcza już przestarzałej wersji środowiska, ale sam jest również przestarzały.
Jeśli ktoś zatem chciałby wypróbować sobie to środowisko, to zapraszam do skorzystania z załączonego PKGBUILDu, który w odróżnieniu do obu znajdujących się w AUR: 1) buduje ostatnią wersję "stabilną", czyli 1.2.0-p1, 2) buduje również pliki lokalizujące środowisko, 3) sam kod PKGBUILDu został nieco oczyszczony i pozbawiony zbędnych dodatków.
Z samego PKGBUILDu nie jestem do końca zadowolony, jednakże buduje poprawną paczkę, a samo środowisko działa poprawnie (z ograniczeniami, jakie w linuksie niesie w stosunku do BSD).

Osoby chcące zbudować Lumina DE, muszą pamiętać jednakże o jednej rzeczy. Jeśli używają aktualnej wersji systemu oraz tzw. czcionek Infinality, to Lumina nie skompiluje się, a jeśli została skompilowana przed zaktualizowaniem paczki harfbuzz zaprzestanie działać. Problem i jego możliwe rozwiązania już opisałem.

I jeszcze informacja dla użytkowników Manjaro. W Manjaro, Lumina DE jest w repozytoriach w binarnej postaci. Także i ta wersja nie jest kompilowana w sposób umożliwiający lokalizację.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Ostatnia deska ratunku - uruchomienie linuksa z prawami administratora

Kiedyś już pisałem o tym, że warto sobie za wczasu zrobić ratunkowe koło. Niemniej jednak zwykle Polak mądr po szkodzie. Często czytam, że "po aktualizacji system mi się nie uruchamia". Ów system najczęściej jest utożsamiany ze środowiskiem graficznym. No, to nie do końca "system się nie uruchamia", ten najczęściej się uruchomił, jednakże z jakiegoś powodu nie uruchamia się tryb graficzny. Nawet jednak w takiej sytuacji i również wówczas, gdy nie zadbaliśmy wcześniej o ustawienie sobie pozycji recovery w GRUB będziemy mogli uruchomić "sesję ratunkową", która da nam dostęp do trybu konsolowego na prawach administratora. Wówczas już można zrobić z systemem wszystko co niezbędne. Wystarczy bowiem do linii startowej w GRUB dodać polecenie: systemd.unit=rescue.target i system uruchomi się grzecznie prosząc o podanie hasła administratora. Z sesji tej wychodzimy wpisując: exit i nastąpi dalsze podnoszenie systemu już ze środowiskiem. Pamiętać jednak musimy, że…

Paczki deb i rpm w Archu

Co jakiś czas pojawiają się pośród użytkowników Archa, czy Manjaro rozpaczliwe głosy związane z próbą zainstalowania paczek pochodzących z najpopularniejszych dystrybucji, a w zasadzie paczek oferowanych w formacie deb lub rpm. Najczęściej głosy te pochodzą od bardzo świeżych użytkowników naszej dystrybucji. Co gorsza dotyczą one często sterowników, albo aplikacji, które i tak są oferowane w AUR albo w jakchś repozytoriach.
Ze względu na dostępność w repozytoriach Archa dpkg oraz rpm w ślad za takim "lamentem" idzie cudowna podpowiedź: zainstaluj sobie dpkg/rpm i za pomocą tego menedżera zainstaluj paczkę w systemie.
Czy coś takiego ma szansę powodzenia? Oczywiście. Menedżer paczek jest wszak aplikacją wyspecjalizowaną w m.in. ich instalacji.
I wszystko wydaje się wspaniałe.
STOP.
Niestety nic nie jest wspaniałe. Nie tak się to robi i tak instalacji aplikacji pakowanych dla obcych dystrybucji się nie robi. Kiedy o tym pisałem, spotykałem się z najpopularniejszym pytaniem sze…