niedziela, 15 stycznia 2017

Greeter LightDM w Qt5

Rozglądam się od pewnego czasu za DM-em, który umożliwiałby tzw. sesję gościa. SDDM, który jest proponowany dla Plasma 5 nie oferuje takiej opcji. Wprawdzie od dawna znajduje się ona na liście prac do zrobienia, jednakże nikt się tym nie zajmuje. W pamięci mam, że lightDM ją umożliwiał. Niestety to, co lightDM ma "oficjalnie" do zaproponowania dla środowisk opartych o Qt5 nie bardzo mi pasuje. LightDM jest niejako dwuskładnikowy: sam lightdm oraz tzw. greeter. Greetera nie trzeba mieć, jednakże wówczas lightDM daje wyłącznie możliwość tzw. autologowania. Z dostępnych greeterów niestety są takie, które albo oparte są o Gtk, albo o biblioteki KDE4. Zarówno jednymi, jak i drugimi nie chce mi się obciążać zasobów komputera, skoro nie używam takich aplikacji (z niewielkimi jedynie odstępstwami dla tych, które wymagają Gtk). Przydałby się zatem greeter, który byłby zbudowany na Qt5.
Teoretycznie, "oficjalnie", takiego nie ma.
Niezbadane są jednakże zasoby githuba. Nie tak dawno pojawił się tam właśnie taki greeter. Zainstalowałem i testuję. Jak na razie z powodzeniem. Jeśli i Wam przyjdzie taki pomysł do głowy, zapraszam do testów na podstawie dołączonego PKGBUILDu.
Oczywiście proszę pamiętać, że to jest rozwiązanie testowe.
O samej instalacji i konfiguracji lightDM nie będę się rozwodził, albowiem jest ona doskonale opisana na wiki Archa, włącznie z automatyzacją uruchamiania KWallet na starcie, tak by nie pytał się ponownie o hasła, które są takie same jak przy logowaniu.
Ustawień samego greetera dokonamy w pliku /etc/lightdm/qt-lightdm-greeter.conf. Sam lightDM uruchomimy z tym greeterem edytując plik /etc/lightdm/lightdm.conf, dopusując w sekcji [Seat:*] następującą linię:
greeter-session=qt-lightdm-greeter