piątek, 13 stycznia 2017

Czcionki Infinality

Niektórzy z Was już prawdopodobnie zdążyli poznać na własnej skórze niekompatybilność czcionek Infidelity z aktualnym systemem czcionek linuksa. W efekcie muszę stwierdzić, że rekomendowany niegdyś przeze mnie sposób polepszenia wyglądu czcionek linuksowych przez instalację Infinality nie jest już aktualny.
Strona Infinality nie jest już od dłuższego czasu aktywna. Autor ich implementacji w Archu od dłuższego czasu też pozostaje nieobecny, a społeczność proponuje różne alternatywy.
Pozytywnym aspektem jest, że FreeType wraz z wersją 2.7 włączyło część ustawień Infinality do własnego kodu.
Jak być może już też wiecie, nie istnieje możliwość kompilacji Infinality czy to z AUR, czy to bezpośrednio z GIT, nie mówiąc już o instalacji ich z repozytorium.
Jak się też okazuje, problem dotyczy dużo większej ilości aplikacji, czy środowisk niż wydawało mi się na początku.
Dla ustrzeżenia się błędów należy odinstalować wszelkie pozostałości tych czcionek. Nie ma żadnej opcji, by Arch z Infinality działał obecnie poprawnie.
Kompletne usunięcie czcionek Infinality dokonamy poprzez usunięcie wszystkiego, co znajdziemy w systemie z nazwą "infinality". Po wykonaniu czyszczenia systemu, powinniśmy jeszcze usunąć ich pozostałości w ustawieniach czcionek:
sudo fc-presets set
i wybrać kolejno 4, a następnie 5.
Musimy również zainstalować niezbędne paczki czcionek, czyli oryginalne paczki, które zastąpiliśmy paczkami infinality. Lista zamienników wygląda następująco

  • freetype2-infinality-ultimate = freetype2
  • lib32-freetype2-infinality-ultimate = lib32-freetype2
  • fontconfig-infinality-ultimate = fontconfig
  • lib32-fontconfig-infinality-ultimate = lib32-fontconfig
  • cairo-infinality-ultimate = cairo
  • lib32-cairo-infinality-ultimate = lib32-cairo
  • jdk8-openjdk-infinality = jdk8-openjdk
  • jre8-openjdk-infinality = jre8-openjdk
  • jre8-openjdk-infinality = jre8-openjdk-headless

Zasadniczo, zamiast usuwać paczki infinality możemy również wydać polecenie instalacji paczek z prawej listy wyżej w miejsce istniejących paczek z listy po lewej stronie. Pacman winien wykryć konflikt i usunąć infinality przed instalacją czcionek dostarczanych z systemem.

Powinniśmy też usunąć zainstalowane czcionki dostarczane wraz z infinality. Czcionki te obok nazwy mają też sufix ibf po czym je łatwo poznamy. Dokładna lista zamienników czcionek dostarczanych wraz z Infinality została przygotowana przez Bohomila.

Gdyby jednakże czcionki po usunięciu Infinality z systemu okazały się nieprawidłowe, to możemy skorzystać choćby z takiego rozwiązania.