Przejdź do głównej zawartości

Czcionki Infinality

Niektórzy z Was już prawdopodobnie zdążyli poznać na własnej skórze niekompatybilność czcionek Infidelity z aktualnym systemem czcionek linuksa. W efekcie muszę stwierdzić, że rekomendowany niegdyś przeze mnie sposób polepszenia wyglądu czcionek linuksowych przez instalację Infinality nie jest już aktualny.
Strona Infinality nie jest już od dłuższego czasu aktywna. Autor ich implementacji w Archu od dłuższego czasu też pozostaje nieobecny, a społeczność proponuje różne alternatywy.
Pozytywnym aspektem jest, że FreeType wraz z wersją 2.7 włączyło część ustawień Infinality do własnego kodu.
Jak być może już też wiecie, nie istnieje możliwość kompilacji Infinality czy to z AUR, czy to bezpośrednio z GIT, nie mówiąc już o instalacji ich z repozytorium.
Jak się też okazuje, problem dotyczy dużo większej ilości aplikacji, czy środowisk niż wydawało mi się na początku.
Dla ustrzeżenia się błędów należy odinstalować wszelkie pozostałości tych czcionek. Nie ma żadnej opcji, by Arch z Infinality działał obecnie poprawnie.
Kompletne usunięcie czcionek Infinality dokonamy poprzez usunięcie wszystkiego, co znajdziemy w systemie z nazwą "infinality". Po wykonaniu czyszczenia systemu, powinniśmy jeszcze usunąć ich pozostałości w ustawieniach czcionek:
sudo fc-presets set
i wybrać kolejno 4, a następnie 5.
Musimy również zainstalować niezbędne paczki czcionek, czyli oryginalne paczki, które zastąpiliśmy paczkami infinality. Lista zamienników wygląda następująco

  • freetype2-infinality-ultimate = freetype2
  • lib32-freetype2-infinality-ultimate = lib32-freetype2
  • fontconfig-infinality-ultimate = fontconfig
  • lib32-fontconfig-infinality-ultimate = lib32-fontconfig
  • cairo-infinality-ultimate = cairo
  • lib32-cairo-infinality-ultimate = lib32-cairo
  • jdk8-openjdk-infinality = jdk8-openjdk
  • jre8-openjdk-infinality = jre8-openjdk
  • jre8-openjdk-infinality = jre8-openjdk-headless

Zasadniczo, zamiast usuwać paczki infinality możemy również wydać polecenie instalacji paczek z prawej listy wyżej w miejsce istniejących paczek z listy po lewej stronie. Pacman winien wykryć konflikt i usunąć infinality przed instalacją czcionek dostarczanych z systemem.

Powinniśmy też usunąć zainstalowane czcionki dostarczane wraz z infinality. Czcionki te obok nazwy mają też sufix ibf po czym je łatwo poznamy. Dokładna lista zamienników czcionek dostarczanych wraz z Infinality została przygotowana przez Bohomila.

Gdyby jednakże czcionki po usunięciu Infinality z systemu okazały się nieprawidłowe, to możemy skorzystać choćby z takiego rozwiązania.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…