Przejdź do głównej zawartości

Ładniejsze czcionki w linuksie

UWAGA: Wraz z instalacją harfbuzz 1.4.x prezentowane tu rozwiązanie nie jest już prawidłowe i spowoduje błędy w systemie!

Szczerze powiedziawszy, to nie widziałem jeszcze tyle osób narzekających na to, czego używa, jak w świecie linuksa. Tym razem poradnik dla osób narzekających na niewłaściwy wygląd czcionek. Jeśli te, które są dostępne zaraz po instalacji Wam nie pasują z jakiejś przyczyny, to radzę spróbować zainstalować czcionki z patchami tzw. infinality. Można to zrobić "przez mękę", bawiąc się w budowanie tych paczek z AUR, a następnie mozolnie konfigurując, można prościej, dopisując odpowiednie repozytorium do ich listy dla pacmana, a następnie instalując odpowiednie paczki. Ograniczę się do tej ostatniej opcji. Też bywam leniwy.

Więcej o Infinality dowiecie się z oficjalnej strony.

Instalację rozpoczynamy od edycji pliku /etc/pacman.conf i dopisaniu odpowiedniego repozytorium:

[infinality-bundle]
Server = http://bohoomil.com/repo/$arch

W następnej kolejności, musimy dodać klucze do paczek z tego repozytorium:
# pacman-key -r 962DDE58 && pacman-key --lsign-key 962DDE58

Teraz jesteśmy już przygotowani do instalacji paczki z poprawionymi czcionkami.

Rozpoczynamy jak zwykle od synchronizacji bazy pacmana i aktualizacji systemu:
# pacman -Syu
Teraz do wyboru będziemy mieć trzy opcje:

  1. freetype2-infinality-ultimate - która oferuje freetype2 zbudowane z patchami Infinality (i kilkoma innymi),
  2. fontconfig-infinality-ultimate - oferuje fontconfig zoptymalizowany do współpracy z freetype2-infinality-ultimate (zostanie zainstalowana jako zależność), oferując również dodatkowe czcionki i kilka plików konfiguracyjnych dla nich; paczka oferuje również fonty MS,
  3. cairo-infinality-ultimate - cairo zbudowane z patchami Ubuntu i dodatkowymi.

Wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem jest instalacja drugiej z paczek (dla systemów opartych o Qt) lub trzeciej (dla systemów opartych o Gtk, ale nie jest to konieczne).
Instalacja przebiega standardowo:
# pacman -S <nazwa_paczki_z_powyższej_listy>
Podczas instalacji otrzymamy informację o tym, że system chce zastąpić zainstalowane wcześniej pakiety - akceptujemy proponowane rozwiązanie, czyli godzimy się na zmianę paczek.

Oprócz powyższych, możemy się pokusić również o doinstalowanie dodatkowych paczek dostępnych w repozytorium, takich jak poprawiony font Oxygen, czy fonty dla oprogramowania wykorzystującego środowisko java. Listę otrzymamy po wpisaniu:
pacman -Sl infinality-bundle

Jeśli ktoś korzysta z dobrodziejstw multilib i programów 32-bitowych w systemie 64-bitowym, to przydatne jest również zainstalowanie odpowiednich paczek przygotowanych na taką sytuację. Bohoomil oferuje bowiem również paczki multilib. Podobnie jak poprzednio rozpoczynamy od edycji pliku /etc/pacman.conf i dopisujemy:
[infinality-bundle-multilib]
Server = http://bohoomil.com/repo/multilib/$arch
Tym razem nie musimy już dodawać kluczy, albowiem wcześniej są one dodane, zatem po aktualizacji bazy pacmana, znów mamy analogiczne 3 paczki do wyboru:
  1. lib32-cairo-infinality-ultimate,
  2. lib32-fontconfig-infinality-ultimate,
  3. lib32-freetype2-infinality-ultimate.
Jak się domyślacie, odpowiadają one wcześniejszym. Instalacja  podobnie jak poprzednio:
# pacman -S <nazwa_paczki_z_powyższej_listy
System będzie chciał podmienić paczki, na co się godzimy.

Po instalacji i ewentualnym poprawieniu ustawień resetujemy Xy.

W zasadzie system winien być gotowy do pracy. Niemniej jednak możliwym jest również jego stuningowanie. W "dużych" środowiskach mamy odpowiednie GUI, które ułatwiają konfigurację. Zasadniczo, winny one odpowiadać temu, co jest widoczne w /etc/X11/xinit/xinitrc.d/infinality-settings, czyli winno to odpowiadać następującym ustawieniom:
Xft.antialias: 1
Xft.autohint: 0
Xft.dpi: 96
Xft.hinting: 1
Xft.hintstyle: hintfull
Xft.lcdfilter: lcddefault
Xft.rgba: rgb

Teraz łyżka dziegciu. Wprawdzie czcionki "Infinality" winny być "ładniejsze" jednakże nie zawsze tak jest, szczególnie w przypadku polskich (i prawdopodobnie również innych) znaków diakretycznych. Często zdaża się, że literki te są większe od innych. Wówczas, niestety - dopóki Bohoomil nie poprawi skryptów, trzeba się pobawić w ręczną korektę ustawień czcionek. Ogólnej reguły nie ma, zatem w przypadku problemów - zapraszam na forum.

Na podstawie oraz więcej w:
wiki Archa
strona Bohoomila

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Ostatnia deska ratunku - uruchomienie linuksa z prawami administratora

Kiedyś już pisałem o tym, że warto sobie za wczasu zrobić ratunkowe koło. Niemniej jednak zwykle Polak mądr po szkodzie. Często czytam, że "po aktualizacji system mi się nie uruchamia". Ów system najczęściej jest utożsamiany ze środowiskiem graficznym. No, to nie do końca "system się nie uruchamia", ten najczęściej się uruchomił, jednakże z jakiegoś powodu nie uruchamia się tryb graficzny. Nawet jednak w takiej sytuacji i również wówczas, gdy nie zadbaliśmy wcześniej o ustawienie sobie pozycji recovery w GRUB będziemy mogli uruchomić "sesję ratunkową", która da nam dostęp do trybu konsolowego na prawach administratora. Wówczas już można zrobić z systemem wszystko co niezbędne. Wystarczy bowiem do linii startowej w GRUB dodać polecenie: systemd.unit=rescue.target i system uruchomi się grzecznie prosząc o podanie hasła administratora. Z sesji tej wychodzimy wpisując: exit i nastąpi dalsze podnoszenie systemu już ze środowiskiem. Pamiętać jednak musimy, że…

Paczki deb i rpm w Archu

Co jakiś czas pojawiają się pośród użytkowników Archa, czy Manjaro rozpaczliwe głosy związane z próbą zainstalowania paczek pochodzących z najpopularniejszych dystrybucji, a w zasadzie paczek oferowanych w formacie deb lub rpm. Najczęściej głosy te pochodzą od bardzo świeżych użytkowników naszej dystrybucji. Co gorsza dotyczą one często sterowników, albo aplikacji, które i tak są oferowane w AUR albo w jakchś repozytoriach.
Ze względu na dostępność w repozytoriach Archa dpkg oraz rpm w ślad za takim "lamentem" idzie cudowna podpowiedź: zainstaluj sobie dpkg/rpm i za pomocą tego menedżera zainstaluj paczkę w systemie.
Czy coś takiego ma szansę powodzenia? Oczywiście. Menedżer paczek jest wszak aplikacją wyspecjalizowaną w m.in. ich instalacji.
I wszystko wydaje się wspaniałe.
STOP.
Niestety nic nie jest wspaniałe. Nie tak się to robi i tak instalacji aplikacji pakowanych dla obcych dystrybucji się nie robi. Kiedy o tym pisałem, spotykałem się z najpopularniejszym pytaniem sze…