czwartek, 21 lipca 2016

Poprawiamy zbyt duże ikony w systray w Plasma 5.7

Wraz z przebudowaniem od początku kodu odpowiedzialnego za wyświetlanie tzw. tacki systemowej w Plasma 5.7 niektórzy borykają się z problemem zbyt dużych ikon, które się w niej pojawiły po aktualizacji.
Problem został dostrzeżony i naprawiony. Poprawka prawdopodobnie pojawi się w wersji 5.7.3, której można oczekiwać 3.08. Do tego czasu trzeba sobie jednak jakoś radzić.
Są dwa rozwiązania.
Pierwsze to przebudować plasma-workspace, używając PKGBUILDu wersji 5.7.2 z repozytorium dodając do niego łatkę. Nie przedstawiam PKGBUILDu, albowiem rozwiązanie drugie wydaje się szybsze. Niemniej jednak, gdyby ktoś chciał zaprowadzić bezwzględny porządek w systemie, a nie potrafił tego samodzielnie dokonać, to proszę zgłosić w komentarzach, a uzupełnię informację o stosowne skrypty do przebudowania paczki.
Drugie rozwiązanie wydaje się być banalne. Otóż m.in. za wielkość ikon odpowiadają ustawienia w pliku /usr/share/plasma/plasmoids/org.kde.plasma.private.systemtray/contents/ui/main.qml. Należy w nim odszukać 34 linię o treści:
property int itemSize: Math.min(Math.min(width, height), units.iconSizes.medium)
i dokonać jej zmiany na;
property int itemSize: Math.min(Math.min(width, height), units.iconSizes.smallMedium)
Wg informacji z BBS Archa sztuczka pomaga.