Przejdź do głównej zawartości

Poprawiamy zbyt duże ikony w systray w Plasma 5.7

Wraz z przebudowaniem od początku kodu odpowiedzialnego za wyświetlanie tzw. tacki systemowej w Plasma 5.7 niektórzy borykają się z problemem zbyt dużych ikon, które się w niej pojawiły po aktualizacji.
Problem został dostrzeżony i naprawiony. Poprawka prawdopodobnie pojawi się w wersji 5.7.3, której można oczekiwać 3.08. Do tego czasu trzeba sobie jednak jakoś radzić.
Są dwa rozwiązania.
Pierwsze to przebudować plasma-workspace, używając PKGBUILDu wersji 5.7.2 z repozytorium dodając do niego łatkę. Nie przedstawiam PKGBUILDu, albowiem rozwiązanie drugie wydaje się szybsze. Niemniej jednak, gdyby ktoś chciał zaprowadzić bezwzględny porządek w systemie, a nie potrafił tego samodzielnie dokonać, to proszę zgłosić w komentarzach, a uzupełnię informację o stosowne skrypty do przebudowania paczki.
Drugie rozwiązanie wydaje się być banalne. Otóż m.in. za wielkość ikon odpowiadają ustawienia w pliku /usr/share/plasma/plasmoids/org.kde.plasma.private.systemtray/contents/ui/main.qml. Należy w nim odszukać 34 linię o treści:
property int itemSize: Math.min(Math.min(width, height), units.iconSizes.medium)
i dokonać jej zmiany na;
property int itemSize: Math.min(Math.min(width, height), units.iconSizes.smallMedium)
Wg informacji z BBS Archa sztuczka pomaga.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…