środa, 13 lipca 2016

Plasma 5.8 LTS - czyżby pierwsze jaskółki Plasma 6/KDE 6?

Następne wydanie środowiska KDE - Plasma 5.8 uzyskuje status LTS i będzie wspierane przez osiemnaście miesięcy od chwili wydania (planowane na 18.10.2016 r.). Wydanie to jako wymaga wersji Qt 5.6, która również uzyskała status LTS (3 letnie wsparcie). Co ciekawe, przynajmniej jak na razie, w zapowiedziach wydań, aż do końca kwietnia 2018 r. nie pojawiają się nowe wydania Plasmy. Czyżby Plasma 5.8 mogła być ostatnim wydaniem? Podobnie wszak stało się z kdeworkspace 4.11, który równolegle funkcjonował wraz z Plasma 5 przez szereg miesięcy (około półtora roku).
Jak na razie plany Qt sięgają po wersję 5.8, która wstępnie była planowana na koniec 2016 r. Rewolucja raczej nie grozi, zwłaszcza, że Plasma 5.8 będzie utrzymywana aż do kwietnia 2018 r. Niemniej jednak zaczyna to wyglądać jak pierwsza przymiarka do powstania nowej wersji Plasmy, czy KDE (jakkolwiek się nie będzie nazywać).
Oznaczenie Plasmy 5.8 mianem LTS oznacza, że w tej wersji nie pojawią się raczej jakiekolwiek nowe funkcje. Wysiłki zespołu KDE skupią się na stabilizowaniu kodu oraz poprawie wydajności.
LTSem nie są jednak objęte kwestie dotyczące prac nad implementacją środowiska KDE dla Waylanda. W tym zakresie możemy się zatem spodziewać różnych zmian w ramach Plasma 5.8.