Przejdź do głównej zawartości

Otter-Browser #131

Więcej przeczytacie jak zwykle na stronie projektu. Zmian nieco jest, włącznie z "dopuszczeniem" jako jeszcze jednego silnika, alternatywnie rozwinanego projektu qtwebkit. Swoją drogą - mocno kibicuję, albowiem pochodna Blinka, jaką jest qtwebengine mocno mnie nie zadowala. Doprawdy nie rozumiem zachwytów Blinkiem. Jeden z gorszych silników, jakie istnieją na rynku. Przynajmniej jeśli chodzi o żarcie (bo inaczej się wyrazić nie mogę) zasobów.
Budowa Otter-Browser z mojego PKGBUILDu ponownie umożliwia zbudowanie przeglądarki w opaciu zarówno o qt5-webengine, jak i qt5-webkit. Ponownie, albowiem pomimo upływu dwu tygodni od publikacji Otter-Browser, zespół Qt nie zrobił nic, by silnik qtwebengine prawidłowo działał i nie zanosi się na to. Dyskusja w którą w końcu się włączył jakiś deweloper Qt wykazuje iście "korporacyjne" podejście. Niestety - nic z tego nie będzie i będziemy musieli poczekać do czasów qtwebengine 5.8. Wówczas być może qtwebengine zacznie działać. Szczerze - wątpię, a jeśli tak, to stanie się tak przez przypadek.
Używając, możecie się liczyć zatem z mnóstwem nieprzewidzianych "wypadków przy pracy". Lepiej - ale tylko niewiele lepiej - używać qt5-webkit, choć i ten powoduje wypadki. Swoją drogą, to coraz mocniej twierdzę, że linux obecnie nie ma dobrego silnika przeglądarek. Na pewno nie istnieje taki w ramach projektu Qt. W miarę najlepszym jawi się stare gecko, czy tego chcecie czy nie. Akurat jednak ten silnik nie ma jakoś szczęścia do implementacji go w aplikacjach Qt. Co pozostaje? Chyba wyłącznie czekać. Niestety ten czas wykorzystają przeglądarki należące do innych toolkitów. Szkoda, bo miało być tak pięknie.
Podsumowując ten raczej rozgoryczony wpis: qtwebengine - tragicznie, qtwebkit - źle. Być może w istocie trzeba użyć owego nowego projektu, o którym wspomniałem na wstępie. Być może wówczas będzie można normalnie oglądać strony. Tak, czy inaczej - nie jest to raczej wina twórców Otter-Browsera.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…