niedziela, 24 lipca 2016

KDE Applications 16.08Beta

Właśnie ukazała się nowa odsłona aplikacji od KDE. Oczywiście dzięki arojasowi jest już dostępna dla Archa w repozytorium [kde-unstable]. Jeśli ktoś chciałby z niej skorzystać, to przypominam, że należy uruchomić to repozytorium oraz repozytorium [testing] albowiem programy trafiające do [kde-unstable] są budowane na podstawie aplikacji mieszących się właśnie w testing. W pliku /etc/pacman.conf należy zatem usunąć znak "#" przed [testing] oraz figurującym pod nim "Include = /etc/pacman.d/mirrorlist" oraz najlepiej na samej górze listy udostępnionych repozytoriów dodać:
[kde-unstable]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

Z informacji niezbyt miłych:
- Blogilo nie potrafi jak na razie używać protokołu Bloggera - konieczna jest nowa biblioteka libkgapi,
- nie działają kody QR w kaddressbook - wersja prison nie jest kompatybilna z Plasmą,
Jak zwykle w przypadku udostępniania przez arojasa paczek w kde-unstable nie są dostępne pliki lokalizacyjne. Jeśli ktoś ich potrzebuje, to udostępniłem PKGBUILD, ale wyłącznie dla polskiej wersji językowej.
Do sierpnia błędy te winny być naprawione, a na pewno wraz z publikacją KDE Applications 16.08 arojas udostępni też kde-l10n.

Jeśli ktoś oczekiwał spektakularnego przeportowania pozostałych aplikacji należących do rodziny KDEApps do KF5, to może się rozczarować. Przeportowaniu uległy wyłącznie kdf, kolourpaint oraz cervisia. Oznacza to, że np. okular dalej oficjalnie jest w wersji nieprzeportowanej. A mijają już dwa lata od czasu publikacji KF5 i Plasma 5.

Znakomita większość paczek odpowiada ostatnio opublikowanej stabilnej wersji 16.04.3. Największe zmiany zaszły w Ark, który w końcu staje się pełnoprawną aplikacją do archiwizacji plików oraz KDEPIM, gdzie "wypadła" jednolita biblioteka kdepimlibs, która została podzielona na trzy inne. Powinno to umożliwić większe możliwości dostosowania do siebie aplikacji sładających się na KDEPIM i mniejsze ich zależności.

W przypadku znalezienia błędów w paczkowaniu, prosimy o ich zgłaszanie na bugzilli Archa z dopiskiem [kde-unstable], zaś w samych aplikacjach na bugzilli KDE.