poniedziałek, 19 grudnia 2016

Różne pulpity wirtualne w Plasma 5

Ponoć brak możliwości indywidualizowania wystroju wirtualnych pulpitów w Plasma 5 jest jednym z większych błędów, jakie dotknęły to środowisko. Wprawdzie nie bardzo wiem, jak błędem może być nigdy nie istniejący brak określonej funkcjonalności, to jednakże rozumiem, że przyzwyczajenie z KDE4 (gdzie możliwość personalizacji pulpitów istniała, przynajmniej w późniejszych wersjach) może powodować frustracje użytkowników.
Natura próżni nie znosi. Skoro jest zapotrzebowanie, to jest i na nie odpowiedź. Niejaki Jonathan Marten napisał program, który udostępnia taką funkcjonalność w Plasma 5 i nazwał go wallpaperswitch.
Program jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju (to dopiero druga rewizja), zatem może jeszcze zawierać jakieś błędy. Program nie występuje jeszcze w repozytoriach Archa ani w AUR. Osobom, którym doskwiera opisywany brak funkcjonalności, polecam zatem skorzystanie z PKGBUILDu, który przygotowałem.
Po instalacji, należy program uruchomić czy to z menu, czy sensowniej chyba ustawiając go jako program uruchamiany wraz ze startem środowiska (oczywiście po uprzednim przetestowaniu). Program umieszcza się w tacce systemowej i stamtąd może być ustawiany. Więcej znajdziecie w pliku README.
W przypadku dostrzeżenia błędów, Autor prosi o ich sygnalizację bezpośrednio na githubie. Ewentualne błędy w paczkowaniu proszę sygnalizować tu, bądź na naszym forum.