Przejdź do głównej zawartości

Różne pulpity wirtualne w Plasma 5

Ponoć brak możliwości indywidualizowania wystroju wirtualnych pulpitów w Plasma 5 jest jednym z większych błędów, jakie dotknęły to środowisko. Wprawdzie nie bardzo wiem, jak błędem może być nigdy nie istniejący brak określonej funkcjonalności, to jednakże rozumiem, że przyzwyczajenie z KDE4 (gdzie możliwość personalizacji pulpitów istniała, przynajmniej w późniejszych wersjach) może powodować frustracje użytkowników.
Natura próżni nie znosi. Skoro jest zapotrzebowanie, to jest i na nie odpowiedź. Niejaki Jonathan Marten napisał program, który udostępnia taką funkcjonalność w Plasma 5 i nazwał go wallpaperswitch.
Program jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju (to dopiero druga rewizja), zatem może jeszcze zawierać jakieś błędy. Program nie występuje jeszcze w repozytoriach Archa ani w AUR. Osobom, którym doskwiera opisywany brak funkcjonalności, polecam zatem skorzystanie z PKGBUILDu, który przygotowałem.
Po instalacji, należy program uruchomić czy to z menu, czy sensowniej chyba ustawiając go jako program uruchamiany wraz ze startem środowiska (oczywiście po uprzednim przetestowaniu). Program umieszcza się w tacce systemowej i stamtąd może być ustawiany. Więcej znajdziecie w pliku README.
W przypadku dostrzeżenia błędów, Autor prosi o ich sygnalizację bezpośrednio na githubie. Ewentualne błędy w paczkowaniu proszę sygnalizować tu, bądź na naszym forum.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…