Przejdź do głównej zawartości

Ikony w programach uruchamianych na prawach administratora w Plasma 5

Jeśli nic w Plasma 5 nie zmienialiśmy, to uruchamianie programów, które wymagają uprawnień administratora (np. PartitionManager) ukazuje nam okno programu pozbawione ikon. Jeśli chcemy uzyskać w takim programie wygląd okien z ikonami, to można zrobić to na kilka sposobów. Opiszę dwa, gdyż jeden z nich albo wymaga uruchomienia programu GUI na prawach roota, co wydaje się być zbędnym niebezpieczeństwem, albo dość żmudnego ręcznego ustawiania zachowania się tych programów otwieranych w sesji root. Mamy jednakże dwie proste alternatywy.
Pierwsza, to uruchomienie programu z konsoli z wykorzystaniem zmiennych środowiska (na przykładzie PartitionManager):
sudo -E partitionmanager
Oczywiście w miejscu partitionmanager może być dowolny program, który chcemy uruchomić na prawach administratora.
Druga, to dokonanie prostego zabiegu w edycji menu Plasmy. Otwieramy program KDE Menu Editor. Chyba najprościej wybrać z menu, które pojawi się po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na "Aktywatorze programów" (czyli na popularnym "K" w panelu). Po otworzeniu się menu wybieramy "Edytuj programy". Znajdujemy wówczas program, który nas interesuje, przechodzimy od zakładki "Zaawansowane" i odznaczamy pozycję "Uruchom jako inny użytkownik". Po zapisaniu tych ustawień możemy się cieszyć wyglądem okien takich programów z widocznymi w nich ikonami.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Ostatnia deska ratunku - uruchomienie linuksa z prawami administratora

Kiedyś już pisałem o tym, że warto sobie za wczasu zrobić ratunkowe koło. Niemniej jednak zwykle Polak mądr po szkodzie. Często czytam, że "po aktualizacji system mi się nie uruchamia". Ów system najczęściej jest utożsamiany ze środowiskiem graficznym. No, to nie do końca "system się nie uruchamia", ten najczęściej się uruchomił, jednakże z jakiegoś powodu nie uruchamia się tryb graficzny. Nawet jednak w takiej sytuacji i również wówczas, gdy nie zadbaliśmy wcześniej o ustawienie sobie pozycji recovery w GRUB będziemy mogli uruchomić "sesję ratunkową", która da nam dostęp do trybu konsolowego na prawach administratora. Wówczas już można zrobić z systemem wszystko co niezbędne. Wystarczy bowiem do linii startowej w GRUB dodać polecenie: systemd.unit=rescue.target i system uruchomi się grzecznie prosząc o podanie hasła administratora. Z sesji tej wychodzimy wpisując: exit i nastąpi dalsze podnoszenie systemu już ze środowiskiem. Pamiętać jednak musimy, że…

Paczki deb i rpm w Archu

Co jakiś czas pojawiają się pośród użytkowników Archa, czy Manjaro rozpaczliwe głosy związane z próbą zainstalowania paczek pochodzących z najpopularniejszych dystrybucji, a w zasadzie paczek oferowanych w formacie deb lub rpm. Najczęściej głosy te pochodzą od bardzo świeżych użytkowników naszej dystrybucji. Co gorsza dotyczą one często sterowników, albo aplikacji, które i tak są oferowane w AUR albo w jakchś repozytoriach.
Ze względu na dostępność w repozytoriach Archa dpkg oraz rpm w ślad za takim "lamentem" idzie cudowna podpowiedź: zainstaluj sobie dpkg/rpm i za pomocą tego menedżera zainstaluj paczkę w systemie.
Czy coś takiego ma szansę powodzenia? Oczywiście. Menedżer paczek jest wszak aplikacją wyspecjalizowaną w m.in. ich instalacji.
I wszystko wydaje się wspaniałe.
STOP.
Niestety nic nie jest wspaniałe. Nie tak się to robi i tak instalacji aplikacji pakowanych dla obcych dystrybucji się nie robi. Kiedy o tym pisałem, spotykałem się z najpopularniejszym pytaniem sze…