Przejdź do głównej zawartości

Ikony w programach uruchamianych na prawach administratora w Plasma 5

Jeśli nic w Plasma 5 nie zmienialiśmy, to uruchamianie programów, które wymagają uprawnień administratora (np. PartitionManager) ukazuje nam okno programu pozbawione ikon. Jeśli chcemy uzyskać w takim programie wygląd okien z ikonami, to można zrobić to na kilka sposobów. Opiszę dwa, gdyż jeden z nich albo wymaga uruchomienia programu GUI na prawach roota, co wydaje się być zbędnym niebezpieczeństwem, albo dość żmudnego ręcznego ustawiania zachowania się tych programów otwieranych w sesji root. Mamy jednakże dwie proste alternatywy.
Pierwsza, to uruchomienie programu z konsoli z wykorzystaniem zmiennych środowiska (na przykładzie PartitionManager):
sudo -E partitionmanager
Oczywiście w miejscu partitionmanager może być dowolny program, który chcemy uruchomić na prawach administratora.
Druga, to dokonanie prostego zabiegu w edycji menu Plasmy. Otwieramy program KDE Menu Editor. Chyba najprościej wybrać z menu, które pojawi się po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na "Aktywatorze programów" (czyli na popularnym "K" w panelu). Po otworzeniu się menu wybieramy "Edytuj programy". Znajdujemy wówczas program, który nas interesuje, przechodzimy od zakładki "Zaawansowane" i odznaczamy pozycję "Uruchom jako inny użytkownik". Po zapisaniu tych ustawień możemy się cieszyć wyglądem okien takich programów z widocznymi w nich ikonami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…