poniedziałek, 19 grudnia 2016

LibreOffice 5.3 i 5.4

Tych wersji oficjalnie jeszcze nie ma. Jednakże, ze względu na to, że przynoszą one "wstążkę", która jest absolutnie wymagana przez niektórych użytkowników i jej brak wręcz uniemożliwia pracę w LO, postanowiłem udostępnić PKGBUILDy dla tych rozwojowych wersji. O samej "wstążce" i jej aktywacji przeczytać możecie na dobreprogramy.pl.
Tutaj jedynie klka uwag.
Po pierwsze - z różnych względów, dzisiejsze PKGBUILDy są na pastebinie. Przynajmniej na razie. Trzeba je ściągnąć do jakiegoś katalogu, a następnie stworzyć paczkę. Obie proponowane wersje mogą koegzystować z instalacją libreoffice-fresh bądź libreoffice-still z repozytorium, gdyż umieszczane są w katalogu /opt. Obie nie są również budowane ze źródeł, albowiem proces ic kompilacji nawet na sprawnych komputerach trwa dość długo - PKGBUILDy wykorzystują zatem binarne paczki rpm i przebudowują je do formatu pacmana.
Różnice pomiędzy obu wersjami - oczywiście obok tego, że wersja 5.3 pojawi się już na przełomie stycznia i lutego 2017, a 5.4 około pół roku później i zawierać będzie jakieś dalsze usprawnienia i funkcjonalności w stosunku do 5.3, są takie, że wersja 5.3 jest spolszczona, natomiast 5.4 jest w angielskiej wersji językowej. PKGBUILD dla wersji 5.3 będzie aktualny praktycznie zawsze (dopóki na serwerach istnieć będzie wersja beta2), natomiast w przypadku wersji 5.4, gdy pojawi się nowa wersja (migawka), nie będzie jej już można zbudować z tego PKGBUILDu. Oba programy budują się wyłącznie w wersji 64 bitowej.

To już wyłącznie opis budowania.
Wersja LO 5.3beta2 - należy przekopiować poniższe polecenie:
mkdir build && cd build && wget -c http://pastebin.com/raw/GxucM2Zu && mv GxucM2Zu PKGBUILD && makepkg -sirc
Wersja LO 5.4current (alpha0) - należy przekopiować poniższe polecenie:
mkdir build && cd build && wget -c http://pastebin.com/raw/tVLNUQZ7 && mv tVLNUQZ7 PKGBUILD && makepkg -sirc
W przypadku, gdy wersja 5.4 przestanie się budować (bo aktualna wersja na serwerze będzie już inna niż ta z PKGBUILDu) musimy dokonać edycji PKGBUILD w następujący sposób:
- odwiedzamy stronę z aktualnymi paczkami LO5.4
- pliki paczek mają tu następującą strukturę: master~DATAPUBLIKACJI_GODZINAPUBLIKACJI_LibreOfficeDev_5.4.0.0.WERSJA_Linux_x86-64_deb.tar.gz
- zmianie ulegają te wartości, które zostały przeze mnie podkreślone wielkimi literami,
- przede wszystkim należy się zorientować, czy WERSJA to nadal alpha0, jeśli (i pojawi się tu wersja alpha1, w co wątpię, bowiem ona zwykle trafia w inne miejsce serwera LO), to można zmienić pole pkgver w PKGBUILDzie,
- kopiujemy adres odnośnika programu w wersji rpm (bez żadnych helppack i langpack) i podmieniamy nim wartość pola source w PKGBUILD,
- przed przystąpieniem do budowy paczki, aktualizujemy sumy kontrolne: updpkgsums

Oprócz wspomnianej "wstążki" LO w wersji 5.3 lepiej się integruje z KDE, albowiem nie występuje już gradient okna programu, który raz, że denerwujący, dwa - w skrajnych przypadkach - powodował nieczytelność funkcji w paskach narzędziowych po prawej stronie okna.

AKTUALIZACJA:
Obecnie paczki 5.3.0.0beta2 zostały wycofane z repozytorium pre-release. Nie ma zatem już możliwości budowy tej paczki z podanego przeze mnie PKGBUILDu na pastebin. Niemniej jednak, udało mi się znaleźć w innej lokalizacji tę wersję paczek rpm, zatem osobom zainteresowanym mogę obecnie zaoferować PKGBUILDy następujących wersji:

  • 5.3.0.0.beta2 - wersja spolszczona,
  • 5.3. "daily" - wersja angielska,
  • 5.4. "daily" (master) - wersja angielska
  • eksperymentalna wersja 5.3. "daily" ze spolszczeniem z beta2; tu proszę wziąć pod uwagę, że wersja ta zawiera binarki spolszczające, które są starsze od wersji dostępnej w 5.3. "daily" - wersja zatem nie odpowiada w 100% wersji 5.3. "daily", ale też jest w niektórych aspektach nowsza od wersji 5.3.0.0.beta2.