Przejdź do głównej zawartości

LibreOffice 5.3 i 5.4

Tych wersji oficjalnie jeszcze nie ma. Jednakże, ze względu na to, że przynoszą one "wstążkę", która jest absolutnie wymagana przez niektórych użytkowników i jej brak wręcz uniemożliwia pracę w LO, postanowiłem udostępnić PKGBUILDy dla tych rozwojowych wersji. O samej "wstążce" i jej aktywacji przeczytać możecie na dobreprogramy.pl.
Tutaj jedynie klka uwag.
Po pierwsze - z różnych względów, dzisiejsze PKGBUILDy są na pastebinie. Przynajmniej na razie. Trzeba je ściągnąć do jakiegoś katalogu, a następnie stworzyć paczkę. Obie proponowane wersje mogą koegzystować z instalacją libreoffice-fresh bądź libreoffice-still z repozytorium, gdyż umieszczane są w katalogu /opt. Obie nie są również budowane ze źródeł, albowiem proces ic kompilacji nawet na sprawnych komputerach trwa dość długo - PKGBUILDy wykorzystują zatem binarne paczki rpm i przebudowują je do formatu pacmana.
Różnice pomiędzy obu wersjami - oczywiście obok tego, że wersja 5.3 pojawi się już na przełomie stycznia i lutego 2017, a 5.4 około pół roku później i zawierać będzie jakieś dalsze usprawnienia i funkcjonalności w stosunku do 5.3, są takie, że wersja 5.3 jest spolszczona, natomiast 5.4 jest w angielskiej wersji językowej. PKGBUILD dla wersji 5.3 będzie aktualny praktycznie zawsze (dopóki na serwerach istnieć będzie wersja beta2), natomiast w przypadku wersji 5.4, gdy pojawi się nowa wersja (migawka), nie będzie jej już można zbudować z tego PKGBUILDu. Oba programy budują się wyłącznie w wersji 64 bitowej.

To już wyłącznie opis budowania.
Wersja LO 5.3beta2 - należy przekopiować poniższe polecenie:
mkdir build && cd build && wget -c http://pastebin.com/raw/GxucM2Zu && mv GxucM2Zu PKGBUILD && makepkg -sirc
Wersja LO 5.4current (alpha0) - należy przekopiować poniższe polecenie:
mkdir build && cd build && wget -c http://pastebin.com/raw/tVLNUQZ7 && mv tVLNUQZ7 PKGBUILD && makepkg -sirc
W przypadku, gdy wersja 5.4 przestanie się budować (bo aktualna wersja na serwerze będzie już inna niż ta z PKGBUILDu) musimy dokonać edycji PKGBUILD w następujący sposób:
- odwiedzamy stronę z aktualnymi paczkami LO5.4
- pliki paczek mają tu następującą strukturę: master~DATAPUBLIKACJI_GODZINAPUBLIKACJI_LibreOfficeDev_5.4.0.0.WERSJA_Linux_x86-64_deb.tar.gz
- zmianie ulegają te wartości, które zostały przeze mnie podkreślone wielkimi literami,
- przede wszystkim należy się zorientować, czy WERSJA to nadal alpha0, jeśli (i pojawi się tu wersja alpha1, w co wątpię, bowiem ona zwykle trafia w inne miejsce serwera LO), to można zmienić pole pkgver w PKGBUILDzie,
- kopiujemy adres odnośnika programu w wersji rpm (bez żadnych helppack i langpack) i podmieniamy nim wartość pola source w PKGBUILD,
- przed przystąpieniem do budowy paczki, aktualizujemy sumy kontrolne: updpkgsums

Oprócz wspomnianej "wstążki" LO w wersji 5.3 lepiej się integruje z KDE, albowiem nie występuje już gradient okna programu, który raz, że denerwujący, dwa - w skrajnych przypadkach - powodował nieczytelność funkcji w paskach narzędziowych po prawej stronie okna.

AKTUALIZACJA:
Obecnie paczki 5.3.0.0beta2 zostały wycofane z repozytorium pre-release. Nie ma zatem już możliwości budowy tej paczki z podanego przeze mnie PKGBUILDu na pastebin. Niemniej jednak, udało mi się znaleźć w innej lokalizacji tę wersję paczek rpm, zatem osobom zainteresowanym mogę obecnie zaoferować PKGBUILDy następujących wersji:

  • 5.3.0.0.beta2 - wersja spolszczona,
  • 5.3. "daily" - wersja angielska,
  • 5.4. "daily" (master) - wersja angielska
  • eksperymentalna wersja 5.3. "daily" ze spolszczeniem z beta2; tu proszę wziąć pod uwagę, że wersja ta zawiera binarki spolszczające, które są starsze od wersji dostępnej w 5.3. "daily" - wersja zatem nie odpowiada w 100% wersji 5.3. "daily", ale też jest w niektórych aspektach nowsza od wersji 5.3.0.0.beta2.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…