Plasma 5.12 LTS Beta udostępniona
Z około dwutygodniowym opóźnieniem ukazała się wczoraj wersja Beta nowej odsłony środowiska graficznego Plasma. Oznaczona numerem 5.12 (w przypadku bety to 5.11.95) jest drugim wydaniem o przedłużonym wsparciu (18 miesięcy, o ile pamiętam).
Oczekujący jakichś niesamowitych nowości muszą się poczuć zawiedzeni (choć nikt ich nie zapowiadał). Nowa Plasma nie jest bowiem niczym innym, jak po prostu kolejnym wydaniem poprawkowym dla całej serii Plasma 5. Usunięto część błędów, jakie pojawiały się w poprzednich wydaniach. Z rzeczy istotniejszych (bowiem owe błędy można naprawić nawet we własnym zakresie) wg zapowiedzi Plasma ma teraz jeszcze mniejszy apetyt na zasoby komputera. Jest to również pierwsze wydanie, gdzie możliwość pracy w sesji Wayland osiągnęło również status LTS. W tym ostatnim przypadku kilka informacji. Osoby, które używają kart graficznych NVidia nie uruchomią sesji Plasmy w Wayland na sterownikach zamkniętych. Część programów (choć to nie jest kwestia samego środowiska graficznego) ma też jakieś problemy w przypadku takiego korzystania (np. Kontact) i to nawet jeśli stosowne zmiany zostały już wprowadzone do kodu.
Od wczorajszej nocy stosowne paczki trafiły już do repozytorium [kde-unstable] Archa. Możemy zatem je przetestować, zgłościć ewentualne błędy, tak by wydanie spodziewane w pierwszych dniach lutego (6.02. - także przesunięte o tydzień w stosunku do pierwotnego harmonogramu) było lepsze. Pamiętajmy, że paczki w [kde-unstable] są budowane na podstawie paczek z [testing]. Chcąc wypróbować to wydanie musimy zatem udostępnić również i to repozytorium.
I jeszcze jedna uwaga - osoby, które zdecydują się na testowanie, winny raczej spróbować "czystej" sesji Plasma 5.12, a dopiero do niej "dokładać" swoje własne ustawienia, ulubione aplety. W ten tylko sposób będziecie wiedzieć czy ewentualny błąd leży w samej Plasma, czy też jest wynikiem działania jakiegoś apletu, widżetu, czy nawet niestandardowego wystroju.
I jeszcze garść linków dla testerów:
Ogólnymi wrażeniami z użytkowania można się podzielić w wątkach: na oficjalnym forum Archa oraz na naszym forum. Tutaj też uzyskacie (szczególnie na pierwszym) ewentualną informację odnośnie tego, czy błąd leży po stronie opiekunów Archa i coś zostało po prostu źle spaczkowane, czy też należy go zgłosić w KDE.
Błędy należy zgłaszać: na bugzillach Archa poprzedzając informację przez dodanie [kde-unstable] (najlepiej) i/lub KDE. Pamiętajmy przy tym, że zgłoszenie błędu jako obserwacji zachowania najczęściej nic nie daje oraz o tym, że paczki Archa są budowane bez flagi Debug, która umożliwia "analizę przypadku". Najczęściej zatem trzeba będzie taką paczkę przekompilować, ale w tym zakresie otrzymacie już stosowną pomoc na obu forach.
Komentarze
Prześlij komentarz