Zbuduj sobie LibreOffice AppImage

Oczywiście w repozytorium Archa są nawet dwie wersje LibreOffice (still i fresh). Są jeszcze różne wersje w AUR. Z różnych względów jednakże możemy chcieć mieć inną wersję niż ta, którą zainstalować możemy z repozytorium. Także taką, która będzie z nią koegzystować i nie naruszy nam naszego "produkcyjnego" pakietu. Oczywiście możliwą jest taka instalacja w przypadku wersji z repozytorium oraz niektórych z AUR. Możliwym jest też odpowiednie dostosowanie PKGBUILDów do swoich potrzeb. Proponuję jednakże inne, szybkie rozwiązanie, które umożliwi Wam na przykład testowanie przyszłych wersji, ewentualne włączenie się w rozwój tego pakietu czy też do jakichkolwiek innych celów będziecie chcieć to wykorzystać. Owe rozwiązanie to AppImage. Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że w ogóle nic nie musicie robić. AppImage kilku wersji LO jest oferowane przez LibreOffice AppImage Package - wystarczy ściągnąć odpowiedni dla siebie plik, nadać mu uprawnienia wykonywalne i ma działać. Niemniej jednak są osoby, które wolą coś zrobić samemu, albowiem mogą wówczas w większym stopniu zindywidualizować swój system. Dla nich poniższa instrukcja, która zresztą wykorzystuje ten sam skrypt, który wykorzystany jest przez twórców LibreOffice AppImage. Zatem do dzieła. Wpierw jednak muszę zaznaczyć, że obecny skrypt wykorzystuje dpkg, które musimy zainstalować. Niemniej jednak, by istnienie dpkg w Archu nie podkusiło kogoś do instalacji za jego pomocą paczek deb w przyszłości postaram się przerobić skrypt, by posługiwał się bsdtar, który doskonale radzi sobie również z paczkami w formacie deb. Muszę jeszcze opisać Wam co ów tajemniczy skrypt robi. Otóż zasadniczą jego funkcją jest przekonwertowanie istniejącego pakietu LibreOffice w formacie deb do jednego pliku AppImage. Można też skryptowi przekazać pewne zmienne, które umożliwią większą kontrolę nad otrzymywaną paczką. O tym jednak później. Zaczynamy od instalacji appimage-git oraz dpkg - oba znajdują się w AUR i nie będę opisywał jak je instalować; to jest już wszędzie, a przede wszystkim na wiki Archa. W następnej kolejności ściągamy skrypt make_libreoffice_appimage i nadajemy mu uprawnienia do wykonywania.
wget - c https://raw.githubusercontent.com/antoniofaccioli/libreoffice-appimage/master/make_libreoffice_appimage && chmod +x make_libreoffice_appimage
Mamy już przygotowane w zasadzie wszystko, co niezbędne jest to budowy LibreOffice w formacie AppImage. Jak wspomniałem wyżej - skryptowi można przekazać określone polecenia, które służyć będą do budowy paczki. Po pierwsze możemy przekazać mu z jakiej gałęzi chcemy zbudować LO. Do wyboru mamy still, fresh (obie odpowiadają wersjom, które są w repozytoriach Archa) oraz daily (czyli codzienna migawka wersji rozwojowej, obecnie jest to linia 6.x). Możemy również wskazać konkretną wersję pakietu, w takim nazewnictwie jak oferuje LibreOffice. Po drugie - obecnie nie mamy wyboru - wskazujemy tylko 64 bitową wersję paczki, czyli x86-64. Obecnie nie zbudujemy jeszcze wersji 32-bitowej, ale w przypadku Archa wersja taka i tak byłaby bez sensu. Po trzecie - przekazujemy informację o paczkach lokalizacyjnych, które mają zostać wbudowane. Do wyboru jest standard (zbuduje z następującymi paczkami lokalizacyjnymi: en-GB, it, ar, zh-CN, zh-TW, fr, de, ja, ko, pt, pt-BR, es, ru), full (zbuduje ze wszystkimi dostępnymi, a wybierać język będziemy mogli później), opcja zbudowania z konkretną lokalizacją (w przypadku języka polskiego będzie to pl) oraz "N", która zbuduje wyłącznie podstawową paczkę z amerykańskim angielskim. Jeśli dana paczka lokalizacyjna nie zostanie odnaleziona, pakiet zbuduje się także wyłącznie w tej ostatniej opcji. Po czwarte możemy zdecydować, czy paczka zawierać ma pliki pomocy dostępne bez połączenia z siecią. Po piąte możemy zdecydować, czy paczka ma mieć możliwość aktualizacji. W tym przypadku musimy dodatkowo zainstalować zsync-curl z AUR (wersja dostępna to git). Po szóste możemy swoją paczkę podpisać sygnaturą GPG. Trzy ostatnie opcje włączamy poprzez Y i wyłączamy poprzez N. Przykładowa linia poleceń dla przetestowania LibreOffice w wersji rozwojowej ("dziennej") ze spolszczeniem (którego obecnie nie ma, być może się pojawi - wówczas zbuduje wersję spolszczoną), bez możliwości aktualizacji oraz bez plików pomocy i bez podpisu to:
./make_libreoffice_appimage daily x86-64 pl N N N
I możemy testować LibreOffice do woli bez ingerowania w swój system. Uwaga - paczka pojawi się w podkatalogu o nazwie out w katalogu, gdzie wydaliśmy polecenie pakowania. W katalogu tym również pojawi się podkatalog (w tym przypadku LibreOfficeDev) zawierający wszystko co było niezbędne do budowania. Ten katalog możemy spokojnie usunąć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brak możliwości aktualizacji lub instalacji pakietów - zablokowana baza

Radzimy sobie z: GPG: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: brak dirmngr

Przywracamy działanie drukarek w CUPS 2.3.0