Antergos, Gnome 3 i Wayland

I jakoś im nie po drodze. Gnome 3 od dłuższego już czasu, jako domyślny rodzaj sesji wybiera tę w Waylandzie. W standardowej instalacji Antergosa nie tylko, że zostanie wybrana sesja w Xach, to w ogóle nie będziemy mieć możliwości uruchomienia sesji w Waylandzie. Nie oznacza to, że Gnome 3 jest tam jakiś "inny" niż ten, który dostępny jest w innych dystrybucjach, a w szczególności w Archu. Dodatkowo są to praktycznie te same paczki, co w Archu. Dlaczego zatem Gnome 3 w Antergosie nie można uruchomić w Waylandzie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkiemu winien tzw. Display Manager, którym we wszystkich środowiskach, z którymi można postawić Antergosa jest lightdm z autorskim (bodaj) greeterem. To właśnie LightDM nie wspiera (jeszcze) sesji w Waylandzie. Dla twórców Antergosa sesja w Waylandzie nie jest najważniejsza, a twierdzą że LightDM sprawuje im się znakomicie, nadto umożliwiając zachowanie tego samego wystroju dla wszystkich środowisk "wspieranych" przez Antergosa. Nie oznacza to, że nie jest możliwym uruchomienie Gnome 3 także w Antergosie w sesji Waylanda. Pierwsze co musimy zrobić to zainstalować GDM (powinien zresztą w systemie być):
# pacman -Syu gdm
Następne czynności warto wykonywać już w trybie konsolowym, po "zabiciu" sesji Gnome 3. Ja zwykle robię coś takiego w ten sposób, że wylogowuję się ze środowiska, przechodzę do innej konsoli (np. Ctrl+Alt+F2), a następnie wstrzymuję DM (w przypadku lightdm):
# systemctl stop lightdm
Przez chwilę zostaniemy "przerzuceni" do konsoli, w której uruchomiony był DM, zatem powracamy do poprzedniej (Alt+F2) i wydajemy polecenia:
# systemctl disable lightdm && systemctl enable gdm && systemctl start gdm
Pierwsze z poleceń informuje systemd, by nie używał lightdm, drugie, by podnosił gdm przy każdym starcie systemu, trzecie startuje sesję gdm. Od tej chwili powinniście mieć możliwość pracy w Gnome 3 w Antergosie w sesji Waylanda. Pozostanie pewnie kwestia dopracowania sobie odpowiedniego wystroju itp. Pamiętajcie jednak, że Wayland nie jest dobrym wyborem dla wszystkich. O ile większych problemów nie zaznacie w przypadku korzystania ze wszystkich sterowników otwartych oraz - być może również amdgpu-pro (ale to nie jest sterownik, który wspiera Archa), to w przypadku sterowników własnościowych NVidia możecie doznać jakichś problemów i to pomimo inkorporowania przez Gnome patchy NVidii. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji, które nie wspierają natywnie Waylanda.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Brak możliwości aktualizacji lub instalacji pakietów - zablokowana baza

Radzimy sobie z: GPG: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: brak dirmngr

Przywracamy działanie drukarek w CUPS 2.3.0