wtorek, 4 października 2016

Tuning Plasma 5 - zmieniamy kolor ekranu powitalnego

W wydaniu Plasma 5.8 znacznie zmieni się ekran powitalny motywu Breeze, który obecnie wyglądać będzie tak:

Jak widzicie, zamiast kolorowego tła jakiejś tapety, mamy jednolity kolor. Jeśli nie podoba się Wam taka kolorystyka, to możemy ją zmienić (uwaga: będzie tak to najbliższej aktualizacji).
W tym celu odszukujemy plik
/usr/share/plasma/look-and-feel/org.kde.breeze.desktop/contents/splash/Splash.qml
i dokonujemy jego edycji (uwaga - oczywiście konieczne są uprawnienia root). Odszukujemy następujący ciąg (mieści się on praktycznie na samym początku):
Rectangle {
    id: root
    color: "black"
i w miejsce słowa black wpisujemy inną, angielską nazwę koloru, jaki nam się podoba np. red.

Przy okazji podzielę się też inną informacją. Otóż w Plasma 5.8 (przynajmniej jest to obserwowalne w 5.7.95, a z informacji z bugzilli nie wynika, by w wydaniu finalnym nastąpić miała jakaś zmiana), nastąpiła pewna regresja. Moduł odpowiedzialny za ustawienia wyglądu ekranu powitalnego widzi wyłącznie te, które zostały dostarczone wraz z tzw. "look & feel", czyli obecnie wystroje Breeze i Oxygen oraz brak ekranu powitalnego. Pomimo tego, że paczka ksplash dostarcza jeszcze "minimal" i "classic", to nie są one widoczne, podobnie jak doinstalowanie jakiegokolwiek wystroju tego ekranu np. z store.kde.org, czy też stworzenie go we własnym zakresie, nie powoduje, że staje się on widoczny w środowisku.