Przejdź do głównej zawartości

Tuning Plasma 5 - zmieniamy kolor ekranu powitalnego

W wydaniu Plasma 5.8 znacznie zmieni się ekran powitalny motywu Breeze, który obecnie wyglądać będzie tak:

Jak widzicie, zamiast kolorowego tła jakiejś tapety, mamy jednolity kolor. Jeśli nie podoba się Wam taka kolorystyka, to możemy ją zmienić (uwaga: będzie tak to najbliższej aktualizacji).
W tym celu odszukujemy plik
/usr/share/plasma/look-and-feel/org.kde.breeze.desktop/contents/splash/Splash.qml
i dokonujemy jego edycji (uwaga - oczywiście konieczne są uprawnienia root). Odszukujemy następujący ciąg (mieści się on praktycznie na samym początku):
Rectangle {
    id: root
    color: "black"
i w miejsce słowa black wpisujemy inną, angielską nazwę koloru, jaki nam się podoba np. red.

Przy okazji podzielę się też inną informacją. Otóż w Plasma 5.8 (przynajmniej jest to obserwowalne w 5.7.95, a z informacji z bugzilli nie wynika, by w wydaniu finalnym nastąpić miała jakaś zmiana), nastąpiła pewna regresja. Moduł odpowiedzialny za ustawienia wyglądu ekranu powitalnego widzi wyłącznie te, które zostały dostarczone wraz z tzw. "look & feel", czyli obecnie wystroje Breeze i Oxygen oraz brak ekranu powitalnego. Pomimo tego, że paczka ksplash dostarcza jeszcze "minimal" i "classic", to nie są one widoczne, podobnie jak doinstalowanie jakiegokolwiek wystroju tego ekranu np. z store.kde.org, czy też stworzenie go we własnym zakresie, nie powoduje, że staje się on widoczny w środowisku. 

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…