Przejdź do głównej zawartości

Na froncie Plasmy, czyli coś się wyjaśnia

Do tej pory wiedzieliśmy, że "Plasma 5.8 LTS będzie pierwszym wydaniem LTS w tej serii". Jej wsparcie sięga do kwietnia 2018 r., kiedy to 10.04. ma się ukazać ostatnie wydanie 5.8.9. Podobne informacje przychodziły z "frontu" Qt, które przy okazji wydania Qt5.6 stwierdziło, że to pierwsze wydanie LTS tej serii. Do tej pory nie było natomiast wiadomo jak będzie przebiegać rozwój Plasma 5 oraz kiedy można się spodziewać następnego LTS oraz jak przebiegać będzie dalszy rozwój Plasmy. W sprawie Qt 5 wiadomo od dawna, że obok Qt5.6 LTS wydawane są następne wydania. Zgodnie ze szczątkowymi i enigmatycznymi informacjami, następny LTS Qt 5 spodziewany jest w roku 2018. Teraz już wyjaśnia się nieco więcej. Rozwój Plasma 5 został zaplanowany do sierpnia 2018 r., kiedy ukazać się ma następny LTS serii 5. Prawdopodobnie również będzie miał co najmniej osiemnasto miesięczne wsparcie. Tym samym Plasma 5 towarzyszyć nam będzie co najmniej do roku 2020.
Poszczególne wydania mają się ukazać według następującego harmonogramu:

  • 31.01.2017 - Plasma 5.9
  • 30.05.2017 - Plasma 5.10
  • 26.09.2017 - Plasma 5.11
  • grudzień 2017 - Plasma 5.12
  • kwiecień 2018 - Plasma 5.13
  • sierpień 2018 - Plasma 5.14 LTS

Wydanie Plasma 5.14 oparte ma być o kolejny Qt5 LTS, który spodziewany jest latem 2018 r.
Jak widać spadła ilość nowych wydań Plasma 5 w ciągu roku. Podczas gdy do tej pory ukazywały się 4 wydania, na lata 2017-18 zaplanowane zostały po 3 nowe wydania środowiska.
Oczywiście dalej pojawiać się mają wydania KF5 w comiesięcznym cyklu, aż... do czasu, gdy zostanie to zmienione, bądź odwołane.
Jak na razie - nie pojawiają się jeszcze informacje na temat przyszłej Plasma (lub KDE) 6, jednakże z pewnych strzępów informacji, fragmentów kodu, wydaje się, że prędzej czy później spodziewać się można takiego wydania. Prowadzone są bowiem wstępne ustalenia na temat Qt 6, a biorąc pod uwagę powiązanie KDE i Qt, gdy pojawi się Qt 6, to ruszą prace nad nową wersją środowiska, która oznaczona prawdopodobnie zostanie zwyczajowo taką samą cyfrą jak framework, na którym jest oparte. Pewnie spodziewać się będziemy tego mogli w okresie wspierania kolejnej Plasma 5.14 LTS. To oczywiście spekulacje oparte o owe strzępki informacji oraz historię rozwoju KDE.
Czego możemy się spodziewać w kolejnych wydaniach Plasmy?

Wygląd
Tutaj przewidywany jest dalszy rozwój, wspieranie coraz większej ilości aplikacji, niewielkie retusze. Ciekawiej wygląda zapowiadany wystrój Breeze dla Firefoksa oraz zmiany w zakresie polepszenia ujednolicenia wyglądu aplikacji Qt i Gtk.

Funkcjonalność
Dla osób spragnionych tzw. global menu, dobra informacja. Zapowiadany jest powrót tej funkcji do Plasmy. Co ciekawe, całkiem możliwe, że funkcja ta pojawi się już w Plasma 5.9.
Polepszeniu ma ulec również obsługa lokalizacji.

Wayland
Nowy "serwer" grafiki w linuksie jest oczkiem w głowie twórców KDE. Cóż - moim skromnym zdaniem - obecna implementacja wsparcia Waylanda w KWin znajduje się w fazie alpha jeszcze raczej niż beta. Niestety - z jakiegoś powodu - twórcy KDE ułatwiają nam życie z Plasmą 5 na Waylandzie, umieszczając skrypty, czy programy, które umożliwiają łatwe uruchomienie takiej sesji. Dodatkowo jeszcze Jonathan Riddell oferuje obrazy Neona uruchamiające się w takiej sesji. Jak na razie - więcej z tym kłopotów niż pożytku i według mnie oddanie możliwości uruchomienia Plasma 5 na Waylandzie także osobom, które nie są testerami robi niedźwiedzią przysługę temu środowisku. Niemniej jednak prace nad dalszym wsparciem dla sesji Plasmy w Waylandzie są przewidziane. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Konkurencja nie śpi i Fedora 25 w istocie zaproponowała działające obrazy Gnome 3.22 na Waylandzie, które są w pełni fukcjonalne.

Plasma Mobile
Mało kto pamięta, że od dłuższego czasu rozwijana jest mobilna wersja Plasma 5. Także i w tym kierunku trwać mają prace. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia na co liczą twórcy KDE, albowiem bez wsparcia ze strony jakiegokolwiek producenta, czy operatora sieci, projekt jawi się jako wysoce hobbystyczne przedsięwzięcie.

Serwisy sieciowe
Po uruchomieniu KDE Store oraz dodaniu wsparcia dla GDrive w Plasma 5, planowany jest dalszy rozwój w zakresie ułatwienia dostępu do różnych serwisów/usług sieciowych.

Więcej i na podstawie:
https://community.kde.org/Schedules/Plasma_5
Informacja na blogu sebasa


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…