Przejdź do głównej zawartości

NanoPlayer - prosty odtwarzacz YouTube

Od jakiegoś czasu szukałem małej aplikacji, która umożliwiałaby odtwarzanie zawartości YouTube niezależnie od przeglądarki. Tak wiem, są tego typu aplikacje jak SMTube, a niektóre aplikacje audio-wideo umożliwiają również odtwarzanie tych zawartości. Aplikacja miała mieć możliwość prostego wyszukania treści w serwisie i jego odtworzenia. SMTube niby to oferuje, ale tak na prawdę jest to tylko niezależna od przeglądarki internetowej wyszukiwarka zawartości YouTube, która dla odtworzenia filmów wymaga już SMPlayer. Trudno to uznać za rozwiązanie "małe". Udało mi się znaleźć NanoPlayer, który spełnia w zasadzie wszystkie moje wymagania pomimo swej bardzo wczesnej jeszcze wersji. Nadto oferuje blokowanie reklam.
Po kilku podejściach do PKGBUILDu prezentuję skrypty, które umożliwiają zbudowanie tej aplikacji. Test namcap wykaże, że plik wykonywalny nie znajduje się w swej "zwykłej" lokalizacji. Fakt. Dzieje się tak dlatego, że aplikacja z jakiegoś powodu musi swoje komponenty zawierać w jednym katalogu, czego nie powinno się robić tworząc jakiś katalog w /usr/bin. Wylądowała zatem w opt.
PKGBUILD:
# Maintainer: pavbaranov

pkgname=nanoplayer
pkgver=0.1b
pkgrel=2
pkgdesc="Extremely simple YouTube video viewer with adblock support"
arch=('i686' 'x86_64')
url="http://nanoplayer.sourceforge.net/"
license=('GPL2')
depends=('qt5-webkit')
makedepends=('imagemagick')
optdepends=('gst-libav' 'gst-plugins-ugly' 'gst-plugins-bad')
source=(http://sourceforge.net/projects/nanoplayer/files/NanoPlayer.zip/download
        $pkgname.desktop)
md5sums=('1a461d4384df09c7f19a1d1eac5ec23f'
         '9f720ce8442af33c2204a730b8bdc62c')

prepare() {
    cd $srcdir/NanoPlayer
    for i in *.ico; do convert "$i" "$i.png"; done
    mv NanoPlayer.ico.png nanoplayer.png
}

build() {
    cd ${srcdir}/NanoPlayer
    qmake-qt5 NanoPlayer.pro PREFIX=/usr
    make       
}

package() {
  install -Dm755 "${srcdir}"/NanoPlayer/NanoPlayer/NanoPlayer "${pkgdir}"/opt/NanoPlayer/nanoplayer
  install -Dm644 "${srcdir}"/NanoPlayer/data/filters.txt "${pkgdir}"/opt/NanoPlayer/data/filters.txt
  install -Dm644 "${srcdir}"/NanoPlayer/nanoplayer.png "${pkgdir}"/usr/share/pixmaps/nanoplayer.png
  install -Dm644 "${srcdir}"/${pkgname}.desktop "${pkgdir}"/usr/share/applications/${pkgname}.desktop
  mkdir -p "${pkgdir}"/usr/bin 
  ln -s /opt/NanoPlayer/nanoplayer "${pkgdir}"/usr/bin/nanoplayer
  }

nanoplayer.desktop
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=NanoPlayer
GenericName=YouTube Player
Exec=/opt/NanoPlayer/nanoplayer
Icon=/usr/share/pixmaps/nanoplayer.png
Categories=AudioVideo

Po ściągnięciu tych plików, a przed wywołaniem komendy makepkg proszę wydać polecenie:
updpkgsums
Mam nadzieję, że i Wam się przyda.

EDIT:
Do poprawnego wyświetlania zawartości z YT potrzebne jest zainstalowanie pluginów gstreamera: bad, ugly i libav. Są one w optdepends, albowiem kod programu nie wymaga ich do swego zbudowania, ani do uruchomienia samego programu. Bez tych opcjonalnych zależności program nie będzie jednak wyświetlał treści i dekodował dźwięku. Powyżej już zmieniony PKGBUILD, ale sama instalacja paczki jedynie poinformuje o opcjonalnych zależnościach, które trzeba doinstalować odrębnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…