poniedziałek, 30 maja 2016

Kaffeine 2.0

Kiedyś, jeszcze w czasach KDE 3.x, odtwarzacz multimedialny Kaffeine był dość popularnym składnikiem wielu dystrybucji, które były konfigurowane z tym środowiskiem. W czasach KDE4 jego rola została przyćmiona. Więcej dystrybucji serwowało to środowisko bądź to z domyślnym Dragon Player, bądź też z SMPlayer lub VLC. Samo Kaffeine, choć zostało sportowane do Qt4/KDE4 raczej też nie rozbawiało wprowadzaniem co rusz to nowych wersji, czy wydań. Projekt wydawał się żyć na uboczu. Pewnie nie pomaga mu również i to, że musi on być "drugim" odtwarzaczem w systemie. Jest on bowiem zależny od jednej z bibliotek rozprowadzanych wraz z VLC.
Z niejakim zdziwieniem zatem zobaczyłem dzisiaj, że wypuszczona została nowa wersja oznaczona numerem 2.0.0, która została w całości przeportowana do Qt5/KF5. Otrzymała ona również wsparcie dla DVB-T2. Naprawiono też wiele dostrzeżonych błędów.
W repozytoriach Archa (community) znajduje się paczka 1.3.1. Jeśli ktoś chciałby sobie jednak stworzyć własną, lepiej integrującą się ze środowiskami opartymi o Qt5, to załączam PKGBUILD. Być może uda mi się wyodrębnić samą bibliotekę libvlc (a w zasadzie nie tyle ją wyodrębnić, co zbudować, albowiem na razie w tym drugim zakresie jest ona oporna), wówczas - najprawdopodobniej - Kaffeine mogłoby istnieć w systemie niezależnie od VLC.