wtorek, 13 marca 2018

Wiadomości z POLAUR - falkon-git

Podobnie jak w poprzednim poście. Po co utrzymywać w POLAUR falkon-git, skoro jest paczka o tej samej nazwie w AUR? Otóż - zgodnie z przyjętymi regułami POLAUR, będą tam te PKGBUILDy, które różnią się od tych, które występują w repozytorium Archa bądź w AUR. W tym przypadku różnica jest według mnie spora.
Otóż, AURowy PKGBUILD buduje paczkę z "czystego" GIT falkona. W naszym przypadku jest nieco inaczej.
Po pierwsze, doszedłem do wniosku, że osoby korzystające z falkona to przede wszystkim użytkownicy środowisk zbudowanych na Qt. W związku z tym postanowiłem, że "nasz" falkon będzie budowany bez wsparcia dla gnome-keyring, które niekiedy powoduje nieprzewidziane problemy w tego typu środowiskach. W naszym jest zatem wsparcie wyłącznie dla kwallet.
Po drugie - i ważniejsze - (choć wymagać to będzie jeszcze pewnych zmian) nasz falkon-git, w przeciwieństwie do AURowego budowany jest z tłumaczeniami.
Po trzecie - polska lokalizacja falkona została uzupełniona (proszę o ewentualne uwagi). Mam nadzieję, że obecnie spolszczone jest niemal 100% aplikacji - więcej, niż w wersji stabilnej.
Po czwarte - obecna wersja nie ma włączonych funkcji eksperymentalnych, czyli możliwości obsługi "nowych" wtyczek. Jak na razie ich nie ma, a budowa odpowiednich zależności jest mocno czasochłonna, nadto działa obecnie wyłącznie z Qt5.9.
Podobnie jak w przypadku amarok-git, ze względu na tę samą nazwę paczki, jaką nosi "oryginał" w AUR, aktualizację musicie wykonywać wyłącznie z użyciem naszego PKGBUILDu. Wszelkie aurhelpery spowodują zainstalowanie wersji z AUR.