Przejdź do głównej zawartości

Wiadomości z POLAUR - amarok-git. Koniec zasadniczych prac

Wczoraj sygnalizowałem stan prac nad amarok-git w POLAUR. Do wczoraj amarok-git był zubożony obsługę Mygpo-qt5. Wydaje się, że problem został rozwiązany i od dzisiaj amarok-git buduje się już prawidłowo z libmygpo-qt5. Ta ostatnia paczka nie wymaga już w żaden sposób qjson w dowolnej wersji (Qt4 jaką znajdziecie w repozytorium, czy Qt5, jaką znajdziecie u nas). Przy okazji prac nad amarok-git przebudowie uległ również qjson-qt5, który obecnie nie powinien w żaden sposób kolidować z wersją z repozytorium Archa, a jednocześnie powinien umożliwić budowę programów na nim opartych.

Mam zatem przyjemność oddać w Wasze ręce pierwszą - i jedyną obecnie - wersję amaroka wolną od Qt4 oraz kdelibs, a nawet od kdelibs4support. To "czysta" wersja budowana wyłącznie o biblioteki, które obecnie mają wsparcie. Jest też - nieskromnie pisząc - jedyną obecnie wersją opartą o prawidłowy zestaw zależności przez amarok-git wymaganych.

Oczywiście jest to wersja rozwojowa. Jeszcze nie ukazała się oficjalnie nawet beta amaroka funkcjonującego w oparciu o KF5. Część funkcji może tu nie działać w ogóle, bądź prawidłowo. Niemniej jednak po to ją zrobiłem, aby osoby, które chcą się w jakikolwiek sposób włączyć w prace nad tą wersją miały możliwość działania. Obecna wersja buduje się bez tzw. symboli debugowania i w przypadku konieczności zgłoszenia jakiegoś problemu na bugs.kde.org Wasze zgłoszenie będzie mało użyteczne. Przed zgłoszeniem warto zatem przebudować amarok-git z użyciem symboli debugujących. Jest to bardzo proste, można zbudować amaroka tak od razu, bądź - jeśli chcecie by taka wersja powstała - to zrobię ją z przyjemnością. Cała operacja polega na zmianie flagi Release na Debug w linii -DCMAKE_BUILD_TYPE= oraz dodać pole option=(debug !strip) gdzieś przed prepare.

Teraz już wyłącznie o instalacji i do zabawy.
Niemal wszystkie zależności niezbędne do zbudowania amarok-git są dostępne w repozytoriach Archa. Wyjątkiem jest libmygpo-qt5. W AUR znajdziecie paczkę libmygpo-qt5-git, która może posłużyć do budowy amarok-git pod warunkiem, że została zbudowane nie dalej niż 8.03.2018. Możecie również skorzystać z libmygpo-qt5 z naszego repozytorium, które jest w wersji 1.0.9 z dwiema łatkami koniecznymi do prawidłowego zbudowania amarok-git. Wybór rozwiązania należy do Was. Po zbudowaniu libmygpo-qt5 i zainstalowaniu go w systemie możecie przystąpić do budowy i wypróbowania amarok-git.

Raz jeszcze tylko uczulam - paczka zbudowana z POLAUR - póki co, będzie zastępowana przez niewłaściwie budowaną paczkę o takiej samej nazwie z AUR. Proszę zatem nie stosować wszelkich aurhelperów do aktualizacji paczek z AUR bowiem Wasz trud pójdzie na marne i dobra paczka zostanie zastąpiona złą.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Ostatnia deska ratunku - uruchomienie linuksa z prawami administratora

Kiedyś już pisałem o tym, że warto sobie za wczasu zrobić ratunkowe koło. Niemniej jednak zwykle Polak mądr po szkodzie. Często czytam, że "po aktualizacji system mi się nie uruchamia". Ów system najczęściej jest utożsamiany ze środowiskiem graficznym. No, to nie do końca "system się nie uruchamia", ten najczęściej się uruchomił, jednakże z jakiegoś powodu nie uruchamia się tryb graficzny. Nawet jednak w takiej sytuacji i również wówczas, gdy nie zadbaliśmy wcześniej o ustawienie sobie pozycji recovery w GRUB będziemy mogli uruchomić "sesję ratunkową", która da nam dostęp do trybu konsolowego na prawach administratora. Wówczas już można zrobić z systemem wszystko co niezbędne. Wystarczy bowiem do linii startowej w GRUB dodać polecenie: systemd.unit=rescue.target i system uruchomi się grzecznie prosząc o podanie hasła administratora. Z sesji tej wychodzimy wpisując: exit i nastąpi dalsze podnoszenie systemu już ze środowiskiem. Pamiętać jednak musimy, że…

Paczki deb i rpm w Archu

Co jakiś czas pojawiają się pośród użytkowników Archa, czy Manjaro rozpaczliwe głosy związane z próbą zainstalowania paczek pochodzących z najpopularniejszych dystrybucji, a w zasadzie paczek oferowanych w formacie deb lub rpm. Najczęściej głosy te pochodzą od bardzo świeżych użytkowników naszej dystrybucji. Co gorsza dotyczą one często sterowników, albo aplikacji, które i tak są oferowane w AUR albo w jakchś repozytoriach.
Ze względu na dostępność w repozytoriach Archa dpkg oraz rpm w ślad za takim "lamentem" idzie cudowna podpowiedź: zainstaluj sobie dpkg/rpm i za pomocą tego menedżera zainstaluj paczkę w systemie.
Czy coś takiego ma szansę powodzenia? Oczywiście. Menedżer paczek jest wszak aplikacją wyspecjalizowaną w m.in. ich instalacji.
I wszystko wydaje się wspaniałe.
STOP.
Niestety nic nie jest wspaniałe. Nie tak się to robi i tak instalacji aplikacji pakowanych dla obcych dystrybucji się nie robi. Kiedy o tym pisałem, spotykałem się z najpopularniejszym pytaniem sze…