czwartek, 15 marca 2018

Wiadomości z POLAUR - amarok-git. Koniec zasadniczych prac

Wczoraj sygnalizowałem stan prac nad amarok-git w POLAUR. Do wczoraj amarok-git był zubożony obsługę Mygpo-qt5. Wydaje się, że problem został rozwiązany i od dzisiaj amarok-git buduje się już prawidłowo z libmygpo-qt5. Ta ostatnia paczka nie wymaga już w żaden sposób qjson w dowolnej wersji (Qt4 jaką znajdziecie w repozytorium, czy Qt5, jaką znajdziecie u nas). Przy okazji prac nad amarok-git przebudowie uległ również qjson-qt5, który obecnie nie powinien w żaden sposób kolidować z wersją z repozytorium Archa, a jednocześnie powinien umożliwić budowę programów na nim opartych.

Mam zatem przyjemność oddać w Wasze ręce pierwszą - i jedyną obecnie - wersję amaroka wolną od Qt4 oraz kdelibs, a nawet od kdelibs4support. To "czysta" wersja budowana wyłącznie o biblioteki, które obecnie mają wsparcie. Jest też - nieskromnie pisząc - jedyną obecnie wersją opartą o prawidłowy zestaw zależności przez amarok-git wymaganych.

Oczywiście jest to wersja rozwojowa. Jeszcze nie ukazała się oficjalnie nawet beta amaroka funkcjonującego w oparciu o KF5. Część funkcji może tu nie działać w ogóle, bądź prawidłowo. Niemniej jednak po to ją zrobiłem, aby osoby, które chcą się w jakikolwiek sposób włączyć w prace nad tą wersją miały możliwość działania. Obecna wersja buduje się bez tzw. symboli debugowania i w przypadku konieczności zgłoszenia jakiegoś problemu na bugs.kde.org Wasze zgłoszenie będzie mało użyteczne. Przed zgłoszeniem warto zatem przebudować amarok-git z użyciem symboli debugujących. Jest to bardzo proste, można zbudować amaroka tak od razu, bądź - jeśli chcecie by taka wersja powstała - to zrobię ją z przyjemnością. Cała operacja polega na zmianie flagi Release na Debug w linii -DCMAKE_BUILD_TYPE= oraz dodać pole option=(debug !strip) gdzieś przed prepare.

Teraz już wyłącznie o instalacji i do zabawy.
Niemal wszystkie zależności niezbędne do zbudowania amarok-git są dostępne w repozytoriach Archa. Wyjątkiem jest libmygpo-qt5. W AUR znajdziecie paczkę libmygpo-qt5-git, która może posłużyć do budowy amarok-git pod warunkiem, że została zbudowane nie dalej niż 8.03.2018. Możecie również skorzystać z libmygpo-qt5 z naszego repozytorium, które jest w wersji 1.0.9 z dwiema łatkami koniecznymi do prawidłowego zbudowania amarok-git. Wybór rozwiązania należy do Was. Po zbudowaniu libmygpo-qt5 i zainstalowaniu go w systemie możecie przystąpić do budowy i wypróbowania amarok-git.

Raz jeszcze tylko uczulam - paczka zbudowana z POLAUR - póki co, będzie zastępowana przez niewłaściwie budowaną paczkę o takiej samej nazwie z AUR. Proszę zatem nie stosować wszelkich aurhelperów do aktualizacji paczek z AUR bowiem Wasz trud pójdzie na marne i dobra paczka zostanie zastąpiona złą.