Przejdź do głównej zawartości

Wiadomości z POLAUR - amarok-git. Koniec zasadniczych prac

Wczoraj sygnalizowałem stan prac nad amarok-git w POLAUR. Do wczoraj amarok-git był zubożony obsługę Mygpo-qt5. Wydaje się, że problem został rozwiązany i od dzisiaj amarok-git buduje się już prawidłowo z libmygpo-qt5. Ta ostatnia paczka nie wymaga już w żaden sposób qjson w dowolnej wersji (Qt4 jaką znajdziecie w repozytorium, czy Qt5, jaką znajdziecie u nas). Przy okazji prac nad amarok-git przebudowie uległ również qjson-qt5, który obecnie nie powinien w żaden sposób kolidować z wersją z repozytorium Archa, a jednocześnie powinien umożliwić budowę programów na nim opartych.

Mam zatem przyjemność oddać w Wasze ręce pierwszą - i jedyną obecnie - wersję amaroka wolną od Qt4 oraz kdelibs, a nawet od kdelibs4support. To "czysta" wersja budowana wyłącznie o biblioteki, które obecnie mają wsparcie. Jest też - nieskromnie pisząc - jedyną obecnie wersją opartą o prawidłowy zestaw zależności przez amarok-git wymaganych.

Oczywiście jest to wersja rozwojowa. Jeszcze nie ukazała się oficjalnie nawet beta amaroka funkcjonującego w oparciu o KF5. Część funkcji może tu nie działać w ogóle, bądź prawidłowo. Niemniej jednak po to ją zrobiłem, aby osoby, które chcą się w jakikolwiek sposób włączyć w prace nad tą wersją miały możliwość działania. Obecna wersja buduje się bez tzw. symboli debugowania i w przypadku konieczności zgłoszenia jakiegoś problemu na bugs.kde.org Wasze zgłoszenie będzie mało użyteczne. Przed zgłoszeniem warto zatem przebudować amarok-git z użyciem symboli debugujących. Jest to bardzo proste, można zbudować amaroka tak od razu, bądź - jeśli chcecie by taka wersja powstała - to zrobię ją z przyjemnością. Cała operacja polega na zmianie flagi Release na Debug w linii -DCMAKE_BUILD_TYPE= oraz dodać pole option=(debug !strip) gdzieś przed prepare.

Teraz już wyłącznie o instalacji i do zabawy.
Niemal wszystkie zależności niezbędne do zbudowania amarok-git są dostępne w repozytoriach Archa. Wyjątkiem jest libmygpo-qt5. W AUR znajdziecie paczkę libmygpo-qt5-git, która może posłużyć do budowy amarok-git pod warunkiem, że została zbudowane nie dalej niż 8.03.2018. Możecie również skorzystać z libmygpo-qt5 z naszego repozytorium, które jest w wersji 1.0.9 z dwiema łatkami koniecznymi do prawidłowego zbudowania amarok-git. Wybór rozwiązania należy do Was. Po zbudowaniu libmygpo-qt5 i zainstalowaniu go w systemie możecie przystąpić do budowy i wypróbowania amarok-git.

Raz jeszcze tylko uczulam - paczka zbudowana z POLAUR - póki co, będzie zastępowana przez niewłaściwie budowaną paczkę o takiej samej nazwie z AUR. Proszę zatem nie stosować wszelkich aurhelperów do aktualizacji paczek z AUR bowiem Wasz trud pójdzie na marne i dobra paczka zostanie zastąpiona złą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…