Przejdź do głównej zawartości

KDE Frameworks 5.44RC - dla testerów

Bez szumnych zapowiedzi, albowiem w przypadku KF5 tak to już nie funkcjonuje. W pierwszą sobotę miesiąca biblioteki składające się na KDE Frameworks 5 otrzymują tag release candidate. Od czasu, kiedy mamy platformę dzielenia się z Wami paczkami (tj. PKGBUILDami, na paczki może przyjdzie czas), postanowiliśmy chętnym do testowania nadchodzącego oprogramowania oferować także możliwość wypróbowania kolejnych wersji RC KF5. Od wczoraj zatem w naszym repozytorium jest również dostępny zbiór PKGBUILDów umożliwiający skompilowanie KF5.44RC Osoby, które chciałyby się włączyć do testowania nadchodzących frameworków - zapraszamy szczerze. Używam od wczoraj i nie bardzo jestem w stanie zauważyć jakichś problemów. Siła open source tkwi jednak m.in. w nas, którzy mogą twórcom tego oprogramowania pomóc także w ten sposób, że zanim ukaże się wersja "stabilna" zostanie ona przetestowana na większej ilości sprzętu niż dostępny dla nich. Kilka uwag. Jeśli ktoś zdecydowałby się na testy, to proszę zaznajomić się z dwoma plikami tekstowymi. Jeden wyświetla się pod repozytorium i głosi konieczność przebudowania kimageformats w momencie, gdy system zostanie zaktualizowany do paczki openexr 2.2.1 (obecnie jest w staging i czeka na przebudowę innych jeszcze paczek). Drugi plik, może ważniejszy to how2build.txt, który próbuje wskazać kolejność budowania paczek KF5. Ta kolejność ma znaczenie! Paczki budowane w innej kolejności albo nie zbudują się wcale, albo nie będą działać tak, jak to zaprogramowali twórcy. Z uwagi na to, że głównie ja jestem twórcą i opiekunem tych PKGBUILDów, wszelkie uwagi proszę w dowolnej formie zgłaszać mi. Możliwości sporo: zgłoszenia issues lub pull requests, nasze forum, czy nawet system komentarzy pod tym wpisem. W przeciwieństwie do repozytorium repo-refreshed PKGBUILDy znajdujące się w tym repozytorium nie będą dostawać żadnych poprawek, które nie są przeznaczone dla nadchodzącego wydania KF5.44. Proszę też śledzić wątek na naszym forum, albowiem tutaj będę sygnalizował wszelkie zmiany, jakie w KF5.44RC będzie należy dokonać. Jednocześnie chciałbym zapowiedzieć, że taki sam mechanizm zaproponujemy Wam dokładnie za miesiąc, a potem w kolejnych miesiącach. W kwietniu zatem będziecie się mogli spodziewać KF5.45RC, w maju (uwaga - ważne wydanie, albowiem na nim oparte będzie Plasma 5.13, a nie wiem, czy nie udostępnię jakiejś wczesnej wersji) KF5.46RC itd.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…