Przejdź do głównej zawartości

Tellico 3.0 Beta 2

Moim zdaniem jeden z lepszych programów do katalogowania różnego rodzaju zbiorów (płyty muzyczne, kolekcja wideo, książki...) - tellico - od dłuższego już czasu jest portowany na biblioteki KF5. Używam tej wersji praktycznie od początku, kiedy tylko dawała się zbudować i działała. Oprogramowanie właśnie doczekało się drugiej bety nadchodzącego wydania 3.0 (już wyłącznie na KF5). Aplikacja ma zbliżoną funkcjonalność do obecnej w repozytoriach wersji zbudowanej na bibliotekach KDE4 (usunięto niektóre, niedziałające, wtyczki, poprawiono działanie innych). Co ciekawe, ta wersja nie wymaga nawet "biblioteki kompatybilności", czyli kdelibs4support.
Jeśli ktoś chciałby sobie zbudować i używać, to zamieszczam PKGBUILD.
Oprogramowanie działa praktycznie doskonale (od strony technicznej, nie funkcjonalnej, bowiem tu każdy może mieć jakiś pomysł, który nie jest wdrożony), dlatego też prezentowany skrypt nie buduje paczki z tzw. opcjami debbugowania. Można je włączyć w sekcji build dopisując -DCMAKE_BUILD_TYPE=debug. Również nie włączyłem testów kodu - te można uruchomić dopisując w tej samej sekcji -DBUILD_TESTS=TRUE. Ze względu na to, że nie mam bladego pojęcia po co tego typu programowi obsługa kamerki internetowej, PKGBUILD nie włącza również jej obsługi. Jeśli ktoś potrzebowałby takiego usprawnienia, to w powyższej sekcji winien dodać -DENABLE_WEBCAM=true a nadto w zależnościach dodać v4l-utils. Oczywiście w przypadku problemów służę pomocą.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…