sobota, 20 sierpnia 2016

Lepszy zegar cyfrowy w Plasma 5

Aplet z cyfrowym zegarkiem umieszczony na panelu w KDE jest bodaj jednym z najpowszechniej stosowanych. Ostatnio uzyskał niby nową funkcjonalność (wyświetlanie informacji z kalendarza), ale jest to bardzo iluzoryczne i na użyteczną (obecna nie potrafi np. synchronizować kalendarza Google'a) wersję będziemy musieli jeszcze poczekać.
Tymczasem w kde-look od dłuższego czasu dostępny jest już aplet eventcalendar, który nie tylko wyświetli bieżący czas, ale również (m.in.) pokaże nam kalendarz, który potrafi zsynchronizować z kalendarzem Google'a, a także prognozę pogody, jak również umożliwia sterowanie odtwarzaczem multimedialnym. Mi do szczęścia brakuje jeszcze informacji o poczcie (choć to mogę zorganizować w inny sposób). Aplet jest stosunkowo niewielki i nie obciąża mocno zasobów komputera. Od pewnego czasu dostępny jest w AUR zatem można go łatwo zainstalować np. wydając polecenie:
pb -S plasma5-applets-eventcalendar
Teraz pozostaje tylko dodać go do panelu lub zmienić umieszczony tam aplet "zegar cyfrowy" za pomocą polecenia "Alternatywy" i ustawić dane dla pogody (dostawcą jest openweathermap.org) oraz zsynchronizować z kalendarzem Google'a.
Jak widzicie eventcalendar jest apletem, który - wbrew uniksowemu "jedna aplikacja do jednej czynności" - potrafi zapewnić sporą oszczędność miejsca na panelu.