wtorek, 5 kwietnia 2016

Plasma 5 Tweaks - plazmoid Event Calendar

Wszyscy znamy "zegarek" na panelu. Nie znam dystrybucji, która domyślnie go by tam nie umieszczała. Jest on jednak bardzo ograniczony w swoich możliwościach. Co może zrobić? Wyświetlić czas, pokazać kalendarz. Tyle. Innymi słowy spełnia swoją rolę.
A gdyby tak... Oprócz wyświetlania bieżącego czasu, oprócz pokazywania kalendarza, mógł wyświetlić również terminarz naszych zajęć, jeśli te mamy w Google Calendar, mógł wyświetlić pogodę...
Jeśli czegoś takiego potrzebujecie, to z pomocą przychodzi plazomid Event Calendar. Przyznam, że zacząłem go używać i wydaje się być dość ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście o ile nasze zajęcia przechowujemy w Google Calendar i jeśli wystarcza nam prognoza pogody z OpenWeatherMap. Po kliknięciu na zegar, otwiera się okno, w którym pokazywany jest kalendarz na miesiąc (tu żadnej zmiany) z podkreślonym dniem (niestety - przynajmniej jak na razie w jednym kolorze) dniem, w którym mamy zaplanowane jakieś zajęcie. Obok niego wyświetla się dwutygodniowa lista zajęć, które umieściliśmy w Google Calendar. Listę tę możemy edytować z tego poziomu i dodawać wydarzenia. Obok dnia, pojawia się ikona, bądź opis pogody jaki ma w nim  być na najbliższe siedem dni. Plazmoid umożliwia również sterowanie odtwarzaczem multimedialnym. W sumie "mały kombajn", który zastąpić może kilka innych. Do szczęścia brakuje jedynie przypominania o zdarzeniach oraz podstawowej obsługi informacji o przychodzącej poczcie. Nawet byłoby to sensowniejsze niż obsługa odtwarzacza multimedialnego, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.
W przypadku Archa (Manjaro i okolic) instalacja jest banalnie prosta, albowiem w AUR istnieje stosowny PKGBUILD. Inna sprawa, że można go dodać przez wbudowany w Plasmę 5 mechanizm GTNS. Pamiętajmy jedynie, by w przypadku Plasma 5.6/Qt 5.6 zainstalować wersję nie niższą niż 23.