Przejdź do głównej zawartości

Plasma 5 Tweaks - plazmoid Event Calendar

Wszyscy znamy "zegarek" na panelu. Nie znam dystrybucji, która domyślnie go by tam nie umieszczała. Jest on jednak bardzo ograniczony w swoich możliwościach. Co może zrobić? Wyświetlić czas, pokazać kalendarz. Tyle. Innymi słowy spełnia swoją rolę.
A gdyby tak... Oprócz wyświetlania bieżącego czasu, oprócz pokazywania kalendarza, mógł wyświetlić również terminarz naszych zajęć, jeśli te mamy w Google Calendar, mógł wyświetlić pogodę...
Jeśli czegoś takiego potrzebujecie, to z pomocą przychodzi plazomid Event Calendar. Przyznam, że zacząłem go używać i wydaje się być dość ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście o ile nasze zajęcia przechowujemy w Google Calendar i jeśli wystarcza nam prognoza pogody z OpenWeatherMap. Po kliknięciu na zegar, otwiera się okno, w którym pokazywany jest kalendarz na miesiąc (tu żadnej zmiany) z podkreślonym dniem (niestety - przynajmniej jak na razie w jednym kolorze) dniem, w którym mamy zaplanowane jakieś zajęcie. Obok niego wyświetla się dwutygodniowa lista zajęć, które umieściliśmy w Google Calendar. Listę tę możemy edytować z tego poziomu i dodawać wydarzenia. Obok dnia, pojawia się ikona, bądź opis pogody jaki ma w nim  być na najbliższe siedem dni. Plazmoid umożliwia również sterowanie odtwarzaczem multimedialnym. W sumie "mały kombajn", który zastąpić może kilka innych. Do szczęścia brakuje jedynie przypominania o zdarzeniach oraz podstawowej obsługi informacji o przychodzącej poczcie. Nawet byłoby to sensowniejsze niż obsługa odtwarzacza multimedialnego, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.
W przypadku Archa (Manjaro i okolic) instalacja jest banalnie prosta, albowiem w AUR istnieje stosowny PKGBUILD. Inna sprawa, że można go dodać przez wbudowany w Plasmę 5 mechanizm GTNS. Pamiętajmy jedynie, by w przypadku Plasma 5.6/Qt 5.6 zainstalować wersję nie niższą niż 23.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…