Przejdź do głównej zawartości

Plasma 5.10 beta

Właśnie zawitała pierwsza, publiczna przymiarka do nadchodzącego z końcem maja nowego wydania środowiska Plasma 5.10. O nowościach dowiecie się z powyższego odnośnika. Jednocześnie z tym wydaniem, nowe paczki zawitały również do Archa. Są one dostępne w repozytorium kde-unstable, w którym również znajduje się już trzecie wydanie bety Qt 5.9 (przy okazji przypominam, że będzie ona kolejnym LTSem, co akurat w świecie Archa ma niewielkie znaczenie). Jeśli zatem macie czas i ochotę, to jak zwykle w takich sytuacjach polecam instalację tej wersji, choćby na testowych (czy nawet na wirtualnych) maszynach. Jeśli nie jesteście informatykami bezpośrednio pracującymi przy tych projektach, to sygnalizowanie błędów Antonio Rojasowi oraz na bugzilli KDE jest jedyną możliwością pomocy twórcom. Przy okazji przypomnę, że chcąc raportować błędy warto sobie przyswoić instrukcję z wiki Archa (wprawdzie na moim blogu również zostało to podane, ale ów tekst wymaga pewnych korekt, których dokonam w wolnej chwili). Jest to tym bardziej istotne, że standardowe paczki Archa nie niosą ze sobą informacji podobnych do paczek *-dbg znanych choćby z Debiana i pochodnych. Tym samym zgłaszanie błędów tylko i wyłącznie twierdząc, że jakiś błąd istnieje nie niesie ze sobą żadnej użytecznej informacji dla deweloperów. Jeśli ktoś zatem zdecydowałby się na testy, to przypominam, że do pliku pacman.conf powinniśmy dodać wpis:
[kde-unstable] Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
Jednocześnie ze względu na to, że paczki te są budowane w oparciu o repozytorium testowe, winniśmy - przynajmniej czasowo - udostępnić naszemu systemowi także te repozytoria. EDIT: Pierwsze dostrzeżone wadliwe działanie. Otóż obecny od jakiegoś czasu Discover (Odkrywca), który umożliwia instalowanie niektórych elementów środowiska, a który został obecnie wyposażony o wsparcie dla flatpak i snappy, niestety nie działa bez doinstalowania opcjonalnego flatpak. Cały problem jest związany z budowaniem tej paczki z flatpak jako zależnością budowy (makedepends). Jeśli przebudujemy paczkę bez flatpak, paczka buduje się prawidłowo, nie wymaga flatpak, ale oczywiście ich teraz nie wspiera. EDIT: Wstępna diagnoza jest taka, że programu plazma-discover w ogóle nie należy instalować. Uzyskuje uprawnienia do całego dysku, umożliwiając instalację paczek bez uprawnień administratora (usuwając trzeba już podać), ale co jeszcze gorsze program ma jakiś wyciek pamięci, albowiem jego wyłączenie nie powoduje, że program zostaje wyzwolony z pamięci.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…