środa, 31 maja 2017

Brak możliwości aktualizacji i instalacji paczek w Antergosie

Od pewnego czasu, jak świat długi i szeroki, dochodzą informacje o niesamowitym problemie związanym z aktualizacją, bądź instalacją paczek w Antergosie. Wszystkiemu winni są oczywiście ludzie. Tym razem deweloperzy Antergosa, który swoją nową paczkę antergos-keyring, która odpowiada za wprowadzenie do systemu kluczy GPG umożliwiających sprawdzenie autentyczności pakietów, podpisali jakimiś wadliwymi kluczami. Innymi słowy paczka *.sig jest wadliwa. Nie mam ochoty dochodzić co jest zrobione źle, zwłaszcza, że nie mam wpływu na poprawę tego pliku. Mogę jedynie przedstawić proste rozwiązanie. Kiedy zatem otrzymujecie błąd, tego typu (może ich być więcej, to jedynie przykład):
błąd: antergos-keyring: signature from "Antergos Build Server (Automated Package Build System) " is unknown trust :: Plik /var/cache/pacman/pkg/antergos-keyring-20170524-1-any.pkg.tar.xz jest uszkodzony (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet (podpis PGP)). Czy chcesz go usunąć? [T/n]
Odpowiadacie na to pytanie przecząco: "n". Oczywiście instalacja nie dochodzi do skutku. W systemie jednakże pozostaje wadliwie podpisana, ale dostarczająca prawidłowych kluczy GPG paczka antergos-keyring. Teraz należy ją zainstalować w systemie:
# pacman -U /var/cache/pacman/pkg/antergos-keyring-20170524-1-any.pkg.tar.xz
Nie dziwcie się - tym razem paczka zainstaluje się bez problemów, albowiem pakiety instalowane z lokalnych lokalizacji nie są walidowane kluczami GPG. Po dokonaniu powyższego dalsza aktualizacja winna być już bezproblemowa.