środa, 5 kwietnia 2017

Łatwa "instalacja" obrazu ISO bezpośrednio w GRUB2

GRUB2 daje możliwość uruchamiania obrazów systemu (ISO) bezpośredniego z dysku. Niestety albo trzeba dokładnie poznać strukturę owego ISO i stworzyć odpowiedni wpis, który GRUB2 rozpoznałby, albo posługiwać się listą gotowych wpisów. W oparciu tę właściwość można sobie przygotować nawet odpowiedni nośnik zawierający kilka systemów. Można sobie też ułatwić życie. W Debianie od lat istnieje narzędzie grub-imageboot, którego źródła są prawdopodobnie w githubie prowadzonym przez formorera ułatwiające to zadanie. Po instalacji, dodaniu ISO do odpowiedniej lokalizacji, musimy jedynie zaktualizować GRUB2 i... wszystko powinno działać. Niestety nie z każdym ISO mi się to udało. Kiedyś istniały skrypty umożliwiające budowę tej paczki w AUR. Nieznane są mi powody ich usunięcia, niemniej jednak znajdują się one nadal w archiwum AUR. Jeśli chcielibyśmy z nich skorzystać należy sklonować archiwum:
git clone https://github.com/aur-archive/grub-imageboot
Przejść do katalogu i stworzyć paczkę:
cd grub-imageboot && makepkg -sirc
Domyślną lokalizacją obrazów ISO, jest /boot/images. Określa ją plik /etc/default/grub-imageboot. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej lokalizacji, musimy ją stworzyć i skopiować tam interesujący nas obraz systemu a następnie wykonać:
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Od tej chwili, po ponownym uruchomieniu komputera, pośród wpisów w GRUB winien się znaleźć również umożliwiający nam uruchomienie dodanego obrazu systemu.