Przejdź do głównej zawartości

Qupzilla 2.0.1

Z jakiegoś, nieznanego mi powodu, QupZilla w repozytoriach Archa wciąż znajduje się w dość zamierzchłej już wersji 1.8.9. Tymczasem 8 czerwca ukazało się już pierwsze wydanie poprawkowe do najnowszego wydania z linii 2.x. Wprawdzie w AUR dostępna jest paczka qupzilla-git, która buduje wersję tej przeglądarki z wersji 2.x, jednakże jest ona oparta o linię rozwojową (master). Jeśli ktoś chciałby zatem mieć - teoretycznie - bardziej stabilne wydanie, to poniżej prezentuję skrypty umożliwiające budowę przeglądarki w wersji 2.0.1.
Wpierw jednak dwie uwagi.
Linia 2.x umożliwia budowę przeglądarki wyłącznie w oparciu o Qt5 oraz wyłącznie w oparciu o qt5-webengine. Jeśli komuś potrzebna jest wersja oparta o Qt4 bądź oparta o qtwebkit, to musi korzystać z wersji znajdującej się w repozytorium community.
Nadto wersja qt5-webengine musi być nie niższa niż 5.6. Przynajmniej w teorii. W repozytorium kde-unstable  jest bowiem już dostępne Qt 5.7RC, a wraz z nim qt5-webengine w tej wersji. Zbudowana w oparciu o nią QupZilla ma jednak problemy z prawidłowym otwarciem niektórych stron i dość często ulega awariom. W zdecydowanie mniejszym stopniu, awariom ulega wersja oparta o qt5-webengine 5.6.1. Jak się wydaje - nie jest to jednakże przypadłość QupZilli, a raczej samego qt5-webengine 5.7RC, albowiem inna przeglądarka budowana w oparciu o ten sam silnik (otter-browser) również ulega awariom i to na tych samych stronach.
Teraz już sam PKGBUILD.

Popularne posty z tego bloga

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

Co naprawdę oznacza, że pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji

Pośród osób pracujących na Arch Linux jak mantra powtarzane jest twierdzenie: pacman (Arch) nie wspiera częściowej aktualizacji. Co w istocie to oznacza? Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Synchronizacja repozytoriów dla zabawy
Zdarzyło się Wam wydać polecenie pacman -Sy bądź pacman -Syy, a za jakiś czas instalować program poprzez pacman -S? Jeśli nie, to jak dowodzą świadectwa innych użytkowników tu i ówdzie rozsiane po internecie praktyka ta wcale nie jest tak rzadka. Zobaczmy zatem co się dzieje w takich przypadkach i do czego to prowadzi.
Pierwsze polecenie dokona synchronizacji informacji o dostępnych paczkach (w tym ich wersjach) w repozytoriach z informacjami lokalnie przechowywanymi w bazie pacmana. Nie jest dokonywana żadna aktualizacja systemu. Następne polecenie oczywiście zainstaluje paczkę. Paczkę w takiej wersji, jaka jest w danym momencie w repozytorium.
Zwróćmy teraz uwagę na to w jaki sposób budowane są paczki w repozytoriach Archa oraz jakie informacje przekaz…