środa, 15 czerwca 2016

Qupzilla 2.0.1

Z jakiegoś, nieznanego mi powodu, QupZilla w repozytoriach Archa wciąż znajduje się w dość zamierzchłej już wersji 1.8.9. Tymczasem 8 czerwca ukazało się już pierwsze wydanie poprawkowe do najnowszego wydania z linii 2.x. Wprawdzie w AUR dostępna jest paczka qupzilla-git, która buduje wersję tej przeglądarki z wersji 2.x, jednakże jest ona oparta o linię rozwojową (master). Jeśli ktoś chciałby zatem mieć - teoretycznie - bardziej stabilne wydanie, to poniżej prezentuję skrypty umożliwiające budowę przeglądarki w wersji 2.0.1.
Wpierw jednak dwie uwagi.
Linia 2.x umożliwia budowę przeglądarki wyłącznie w oparciu o Qt5 oraz wyłącznie w oparciu o qt5-webengine. Jeśli komuś potrzebna jest wersja oparta o Qt4 bądź oparta o qtwebkit, to musi korzystać z wersji znajdującej się w repozytorium community.
Nadto wersja qt5-webengine musi być nie niższa niż 5.6. Przynajmniej w teorii. W repozytorium kde-unstable  jest bowiem już dostępne Qt 5.7RC, a wraz z nim qt5-webengine w tej wersji. Zbudowana w oparciu o nią QupZilla ma jednak problemy z prawidłowym otwarciem niektórych stron i dość często ulega awariom. W zdecydowanie mniejszym stopniu, awariom ulega wersja oparta o qt5-webengine 5.6.1. Jak się wydaje - nie jest to jednakże przypadłość QupZilli, a raczej samego qt5-webengine 5.7RC, albowiem inna przeglądarka budowana w oparciu o ten sam silnik (otter-browser) również ulega awariom i to na tych samych stronach.
Teraz już sam PKGBUILD.