Przejdź do głównej zawartości

Otter-Browser #129 i problemy z Qt5-WebEngine 5.7

Ukazało się nowe wydanie tygodniowe Otter-Browsera, a zatem zwyczajowo zamieszczam PKGBUILD. Jest on jednakże zmieniony w stosunku do tego, co prezentowałem do niedawna. Otóż do repozytorium testing trafiło nowe wydanie Qt5 - 5.7.  Niektórzy być może z niego korzystają. Okazuje się, że każda przeglądarka (sprawdziłem na Qupzilla z serii 2.x oraz w wersji rozwojowej z Git, obecnie rev 56, Otter-Browser a nawet Quill - wersja z Git) wykorzystująca qt5-webengine w wersji 5.7 (dokładnie: 49.0.2623.111) jako silnik na niektórych stronach będzie miała problemy i ulegnie awarii. Te same strony otwierane z użyciem qt5-webkit, także w wersji 5.7 (choć to złudne, bo wersja jest nadal 538.1). Te same przeglądarki wykorzystujące qt5-webengine z serii 5.6.x działają prawidłowo. Co ciekawe, nie pamiętam, by wersje Blinka z serii 49.x miały takie problemy. Stąd też sądzę, że jest to jakiś błąd w samym qt5-webengine.
Między innymi z tego powodu, zdecydowałem się na udostępnienie PKGBUILDu, który buduje przeglądarkę, która może wykorzystać zarówno qt5-webengine, jak i qt5-webkit (to nie moja zasługa, a twórców programu, którzy to umożliwiają od samego początku). Wyboru silnika możemy dokonać bądź wpisując about:config i zmieniając wartość w polu Backends na qtwebkit lub qtwebengine, albo w pliku ~/.config/otter/otter.conf wpisując tę samą wartość w polu Web.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…