Przejdź do głównej zawartości

Kameleonowe katalogi Breeze

Ot, taki sobie mały "ficzer". Przynajmniej część z nas ma "wysublimowany" gust estetyczny. Najczęściej objawia się to w tym, że nic takiej osobie nie pasuje w gotowych zestawach. To, kolor nie taki, to nie takie ikony. Zaczynamy szukać lub zmieniać we własnym zakresie. Na końcu prawie już ucieszeni swoim dziełem znów dochodzimy, że coś jest nie tak. Tym razem podobają nam się domyślne ikony Breeze w KDE. Ich wygląd nam się podoba. I kompletność. Zmieniwszy jednak schemat kolorystyczny Bryzy nie jesteśmy zachwyceni kolorami jakie przyjmują ikony katalogów. No gryzie się :) Wprawdzie można to żmudnie dostosować dzięki pewnym narzędziom, które w Plasmę zostały wbudowane. Jest jednak rozwiązanie prostrze. Otóż Andreas Kainz (o ile wiem, jeden z współtwórców zespołu VDG, albo osoba z nimi jakoś związana) stosunkowo niedawno udostępnił "odpad z produkcji" jakim jest Breeze Raibow Folders. Jak na razie nie jest planowane, by znalazł się on ponownie w master, albowiem jest "to cool for master" :) Czym jest ów zestaw ikon? Otóż przynosi on ze sobą ikony katalogów zgodne we wzornictwie z Breeze, ale odznaczające się ciekawą cechą. Przybierają one kolorystykę braną z aktualnego zestawu kolorystycznego Plasmy. Po ściągnięciu zestawu (choćby przez GHNS z Ustawienia systemowe -> Ikony -> Pobierz nowy zestaw), dokonujemy jego wyboru (pozostałe ikony Plasma czerpie z zestawu "Breeze"), jeszcze restart Plasmy i ewentualne przeczyszczenie katalogu ~/.cache w zakresie dotyczącym wystrojów i możemy się cieszyć "nowymi, starymi" ikonami Breeze, które jakoś teraz lepiej wyglądają. Oczywiście mogę przygotować PKGBUILD, ale czy istnieje taka potrzeba?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…