Przejdź do głównej zawartości

Otter-Browser 0.9.91 weekly 163

Ze zmieniającej się numeracji wynika, że Otter-Browser zmierza do stabilnego wydania 1.x. Jak na razie - po kilku wersjach, które "wypadły" - wersja tygodniowa 163. PKGBUILD jest tak skonstruowany, że wymaga paczki qt5-webkit-ng, która jest w sprzeczności z qt5-webkit, którą możecie mieć zainstalowaną. Qt5-webkig-ng "dostarcza" qt5-webkit, zatem podczas jego instalacji trzeba będzie twierdząco odpowiedzieć na odinstalowanie tej drugiej i zastąpienie jej tą pierwszą. Qt5-webkit-ng to rozwijana obecnie wersja qt5-webkit. Otter-Browser działa z dwoma silnikami: qt5-webkit-ng lub qt5-webengine. Nie jest nawet konieczne, by użyć qt5-webkit-ng (można odpowiednio zmodyfikować PKGBUILD). Niemniej jednak, jeśli chcecie używać obu silników, lub webkita, to musi to być właśnie wersja qt5-webkit-ng, a nie qt5-webkit.
Qt5-webkit, choć budowane w wersji 5.8, to od miesięcy nie jest rozwijane. Stan prac nad qt5-webkit-ng obecnie jest taki, że już silnik ten wydaje się być lepszym rozwiązaniem od "oryginału".
Jeśli jednak, ktoś z Was chciałby mieć Otter-Browser i jednocześnie używać qt5-webkit z jakichś powodów, to koniecznym będzie lekka korekta PKGBUILDu i wyeliminowanie budowania przeglądarki z tym silnikiem (będzie wówczas używać wyłącznie qt5-webengine). W takim przypadku proszę o kontakt, przygotuję PKGBUILD.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…