sobota, 23 stycznia 2016

Patchworkowe nowości dla kerneli v. 4.4

Od blisko dwu tygodni dostępny jest już kernel 4.4, który jest o tyle ważny, że pojawiły się informacje, iż planowany jest jako nowy LTS. Pojawiają się już pierwsze popularne patche dla tej linii, zatem kompilujący kernele we własnym zakresie mogą się już pokusić o ich budowę.

Bodaj najwcześniej pojawił się fork łatki BFS przygotowany przez Alfreda Chena w ramach jego projektu VRQ. Nie jest to dokładnie ten BFS, jaki znamy z prac Cona Kolivasa. Jeśli ktoś chciałby skorzystać, to należy pobrać łatkę o nazwie v4.4_vrq_1.patch. "Oficjalnie" rozwijany patch BFS i CK nie jest jeszcze dostępny.

BFQ doczekał się już kilku wersji. Pierwszą zrobił deweloper Manjaro Philip Muller, która była dostosowaniem patcha dla wersji 4.3 do wersji 4.4. Potem pojawiła się v7r10, a dzisiaj dostępna jest już zaktualizowana wersja v7r11.

BLD - mniej znany, ale np. bardzo dobrze się sprawdzający patch na moim kompterze w wersji 4.4 właśnie się pojawił.

UKSM - nie trzeba dokonywać żadnych zmian w patchu, który dostępny jest tu i ówdzie dla wersji 4.3.

Dostępne też zaczynają być już "zbiorcze" patche jak np. linux-pf.

EDYCJA:
Właśnie ukazała się druga odsłona patcha VRQ dla kerneli 4.4, która dla przypomnienia zawiera fork niedostępnego jeszcze dla tej wersji, a popularnego BFS. Poprawione zostały m.in. zachowanie się kernela przy starcie i zamykaniu systemu, jego usypianiu itp.