środa, 9 grudnia 2015

Skrypt budujący kernel z różnych patchy

Arch Linux oferuje nam obecnie cztery kernele w repozytoriach:

  • linux - odpowiadający w zasadzie ostatniemu kernelowi dostępnemu ze strony kernel.org z linii stable,
  • linux-lts - będący co do zasady ostatnim kernelem udostępnianym przez kernel.org z linii o przedłużonym wsparciu (LTS),
  • linux-zen - kernel oferujący autorski patch, który ma na celu zwiększyć użyteczność kernela w codziennych zastosowaniach desktopowych,
  • linux-grsec - kernel z patchami Grsecurity i PaX zwiększający poziom jego bezpieczeństwa.
Krótkie przeglądnięcie jednak repozytoriów nieoficjalnych oraz AUR wykaże od razu, że różnego rodzaju kerneli, które można zbudować dla Archa jest cała masa. Nakładki jak CK, BFQ, BLD, configi dla poszczególnych nawet rodzajów maszyn, to wierzchołek góry lodowej.
Przyszedł mi do głowy zatem pomysł, by zbudować jeden PKGBUILD, który zawierałby całą masę różnych patchy. Skoro jednak PKGBUILD można zbudować jako skrypt (w zasadzie to skryptem jest), to nic nie stoi na przeszkodzie (oprócz "zasad" panujących a Arch Linuksie, ale mówię tu o czymś  zewnętrznym; nawet AUR nie jest oficjalnie wspierany przez zespół deweloperów rozwijających Archa) stworzeniu go w taki sposób, by użytkownik, który decyduje się na budowę kernela otrzymał możliwość wyboru rozwiązań, które uzna za najlepsze dla swoich potrzeb. Uniknie się w ten sposób konieczności zmiany PKGBUILDów pod własne cele. Będzie jeden PKGBUILD a do użytkownika będzie należeć wybór tych patchy, które chce użyć. Być może warto byłoby się zastanowić również nad możliwością dołączenia kilku configów, właściwych dla określonych maszyn (np. dla niektóych netbooków, czy dla ThinkPadów spośród tych, które najpopularniejsze). 
W ten sposób każdy użytkownik Archa (i dystrybucji pochodnych) mógłby stworzyć dowolny (oczywiście z zaoferowanych patchy) zestaw nakładek, które chce użyć. 
To oczywiście pomysł. Chciałbym poznać Waszą opinię na temat jego użyteczności.