Oprogramowanie 4kdownload w POLAUR

Od pewnego czasu w POLAUR dostępne są aplikacje rozprowadzane przez 4kdownload.com. Są one również dostępne w AUR, ale w nieco innej wersji. Zdecydowałem się na taki ruch, by nieco ułatwić życie osobom, które tego programu używają. Zanim przejdę do informacji o tym, jaka jest zasadnicza różnica między aplikacjami w POLAUR, a w AUR, muszę coś wytłumaczyć.
Otóż oprogramowanie 4kdownload.com jest rozprowadzane na licencjach EULA i nie posiada otwartych źródeł. W przypadku wersji dla linuksa dostępne jest ono w dwu paczkach binarek, obu deklarowanych jako budowanych dla Ubuntu w wersji 64 bitowej. Sama aplikacja (dowolna) pochodząca z 4kdownload.com jest swego rodzaju graficzną nakładką na ffmpeg, korzystając ze porzuconej już gałęzi tego oprogramowania w wersji 2.8. FFMpeg jest dostarczany na licencji GPL3.
Twórcy aplikacji 4kdownload.com, przygotowując swoje paczki dla Ubuntu dostarczają w tych paczkach biblioteki ffmpeg2.8, przy czym gdzieś mają to, że w ten sposób naruszają licencję tego oprogramowania (mogą oczywiście je dostarczać, ale zgodnie z GPL3 nie mogą im zmienić licencji na własnościową, a tak należałoby traktować postanowienia licencji oprogramowania z 4kdownload.com oraz mają obowiązek dostarczać również źródła użytego oprogramowania na licencji GPL3, czego nie robią). Niemniej jednak, budowana statycznie paczka aplikacji 4kdownload.com z wykorzystaniem bibliotek ffmpeg2.8 wbudowanych w te paczki działa i w przeciwieństwie do paczek ffmpeg2.8 budowanych z AUR nie wymaga okresowego jej przebudowania.
Zasadnicza różnica budowanych paczek z POLAUR i AUR jest zatem taka, że w AUR mamy PKGBUILDy dla aplikacji 4kdownload.com zawierające same GUI (same aplikacje), zaś ich zależnością jest ffmpeg2.8, które należy oddzielnie zbudować z AUR (co na niezbyt wydajnych maszynach może sporo trwać). W przypadku paczek budowanych z POLAUR otrzymujemy zawsze dwie paczki: zasadniczą aplikację pochodzącą z 4kdownload.com oraz dostarczane wraz z tą paczką ffmpeg2.8, które nazywa się 4k-ffmpeg i nie jest budowane ze źródeł, lecz jak całość "konwertowane" z paczki dla Ubuntu na paczkę pacmana. Paczki aplikacji oraz 4k-ffmpeg mają inne numery wersji, bowiem aplikacja 4kdownload.com jest dostarczana w bieżącej wersji udostępnianej przez twórców, zaś ffmpeg2.8 w wersji 2.8 (prawdopodobnie odpowiadającej 2.8.15, ale nawet mi się nie chce zbyt zajmować tym z jakich źródeł budowane są te biblioteki, które są dostarczane w paczkach 4kdownload.com). Taki sposób budowania paczek uniemożliwia ich instalację poprzez wydanie polecenia makepkg -i (a i polaur sobie z tym nie poradzi; zob. aktualizację wpisu, albowiem obecnie nie ma problemu z instalacją tych paczek z pomocą polaur)
Dlatego też budując paczki 4kdownload.com z POLAUR musimy postąpić nieco inaczej niż zazwyczaj.
Przede wszystkim musimy dokonać ściągnięcia źródeł niezbędnych do budowy paczki. Źródła te muszą być w formie "plain" - czystego tekstu. Możemy skorzystać np. z wget, możemy dokonać sklonowania całego repozytorium, ale najprościej będzie skorzystać z aplikacji polaur.
polaur -L
wybieramy cyfrę, przy której widnieje wpis aur-rebased (obecnie to 1), następnie d, a następnie cyfrę odpowiadającą paczce, którą chcemy zbudować z widocznej listy. Jeśli nie dokonamy żadnych zmian, to przechodzimy do katalogu z pobranymi źródłami:
cd ~/.cache/polaur/aur-rebased/nazwa_paczki
wykonujemy budowanie paczek:
makepkg -src
oraz instalujemy z pomocą pacmana:
pacman -U *.pkg.*
Jeśli którakolwiek aplikacja z 4kdownload.com jest już zainstalowana w systemie z POLAUR i chcemy doinstalować inną aplikację tego twórcy również z POLAUR, to za pomocą pacmana należy wówczas zainstalować wyłącznie paczkę aplikacji, a nie grupę zbudowanych paczek (co robi ostatnie z poleceń), a zatem:
pacman -U nazwa_paczki

AKTUALIZACJA

Dzięki Damianowi, od dzisiaj dostępny jest nowy skrypt polaur. Zatem jeśli mamy go zainstalowany wystarczy:
polaur -L
wybór repozytorium aur-rebased, wybór b i wskazanie cyfry programu, który nas interesuje.

PS: Tekst powstał z uwagi na niesamowite trudności, jakie komuś sprawia zbudowanie 4kvideodownloader i dyskusji, która prowadzi na manowce, ze stwierdzeniem, że w Manjaro nie da się zbudować tych paczek. Da się "zbudować", bowiem nie polega to na budowaniu i da się zainstalować, choć Manjaro nie jest w żaden sposób przez POLAUR wspierane.

Komentarze

  1. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takiego oprogramowania jeszcze nie miałem okazji używać, więc niestety nie znam go. Ja jestem teraz zafascynowany systemami ERP https://www.connecto.pl/system-erp-do-zarzadzania-firma/ które znacząco wpływają na funkcjonowanie mojej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Brak możliwości aktualizacji lub instalacji pakietów - zablokowana baza

Radzimy sobie z: GPG: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: brak dirmngr

Przywracamy działanie drukarek w CUPS 2.3.0