Firefox 64 i okna KDE

Użytkownicy KDE od dosyć dawna narzekają na to, że aplikacje oparte o Gtk mają własne okna dialogowe. Mniejsza o to, które są "lepsze", a które "gorsze". To kwestia pewnych przyzwyczajeń. Jeśli 99% aplikacji zachowuje się w określony sposób, to ciężko przestawia się na inne zachowanie pozostałego procenta aplikacji. Zwłaszcza, że są to często wykonywane operacje, które "wchodzą" użytkownikowi w krew.
Śpieszę zatem donieść, że przynajmniej Firefox w wersji 64 da się zmusić do używania natywnych okien KDE przy otwieraniu plików, czy też zapisywaniu pobieranych przez tę przeglądarkę treści. Ponoć prezentowana tu sztuczka działa również z niektórymi programami. Ponoć również, niektórym nie działa w ogóle (tu mam jednak wątpliwości, czy zostały spełnione wszystkie elementy, które umożliwiają takie zachowanie Firefox w Plasma).

Wpierw musimy odpowiednio przygotować nasz system, w którym muszą być zainstalowane następujące paczki:

  1. firefox >=64.0
  2. xdg-desktop-portal
  3. xdg-desktop-portal-kde

W następnej kolejności musimy poinformować aplikacje Gtk (tu Firefox), aby używał okien natywnych KDE poprzez uruchomienie zmiennej:
GTK_USE_PORTAL=1
Możemy to oczywiście zrobić globalnie dla wszystkich aplikacji, możemy z takim parametrem wywołać Firefox. Osobiście dodałem eksport tej zmiennej do pliku ~/.xprofile i jak na razie Firefox zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami, a nie dostrzegam jakichś innych, niepożądanych problemów.
Stosowny plik winien zatem zawierać wpis:
export GTK_USE_PORTAL=1

(SUPLEMENT)
Powyższe rozwiązanie jest właściwe jednakże wyłącznie dla Plasma pracującej w sesji Xów. Plasma-Wayland nie "odczyta" ~/.xprofile. W tym przypadku, teoretycznie (dlaczego "teoretycznie" o tym za chwilę) powinniśmy dokonać edycji pliku ~/.config/environment.d/envvars.conf i tutaj dodać:
GTK_USE_PORTAL=1
W zasadzie tego typu rozwiązanie winno umożliwić również pracę z natywnymi oknami dialogowymi Plasmy w Firefox także w sesji Wayland.

Napisałem wcześniej "teoretycznie", gdyż - znów teoretycznie dla Xów moglibyśmy stosowny wpis dodać do ~/.xinitrc. Sprawdzałem - niekoniecznie to chce działać. I to nie tylko w moim przypadku. W sieci pojawiają się też pomysły na rozwiązanie sprawy poprzez stworzenie pliku firefox.desktop dla danego użytkownika i dodanie odpowiednich wpisów. Znów -powiem: u mnie nie bardzo chce to działać i trudno mi powiedzieć dlaczego.

Komentarze

  1. nie przepadam za tą wyszkukiwarką. Pozdrawiam autora posta, komentujących i czytelników. A wracając do tematu okien znalazłem firmę http://twoje-okna.com/
    . Znacie ich? Korzystaliście z ich usług? Widzę, że można u nich porównać ceny okien. Współpracują z wieloma sprzedawcami okien.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Brak możliwości aktualizacji lub instalacji pakietów - zablokowana baza

Radzimy sobie z: GPG: odbiór z serwera kluczy nie powiódł się: brak dirmngr

Ukryte sztuczki Firefox