Przejdź do głównej zawartości

Plasma 5.12 LTS Beta udostępniona

Z około dwutygodniowym opóźnieniem ukazała się wczoraj wersja Beta nowej odsłony środowiska graficznego Plasma. Oznaczona numerem 5.12 (w przypadku bety to 5.11.95) jest drugim wydaniem o przedłużonym wsparciu (18 miesięcy, o ile pamiętam). Oczekujący jakichś niesamowitych nowości muszą się poczuć zawiedzeni (choć nikt ich nie zapowiadał). Nowa Plasma nie jest bowiem niczym innym, jak po prostu kolejnym wydaniem poprawkowym dla całej serii Plasma 5. Usunięto część błędów, jakie pojawiały się w poprzednich wydaniach. Z rzeczy istotniejszych (bowiem owe błędy można naprawić nawet we własnym zakresie) wg zapowiedzi Plasma ma teraz jeszcze mniejszy apetyt na zasoby komputera. Jest to również pierwsze wydanie, gdzie możliwość pracy w sesji Wayland osiągnęło również status LTS. W tym ostatnim przypadku kilka informacji. Osoby, które używają kart graficznych NVidia nie uruchomią sesji Plasmy w Wayland na sterownikach zamkniętych. Część programów (choć to nie jest kwestia samego środowiska graficznego) ma też jakieś problemy w przypadku takiego korzystania (np. Kontact) i to nawet jeśli stosowne zmiany zostały już wprowadzone do kodu. Od wczorajszej nocy stosowne paczki trafiły już do repozytorium [kde-unstable] Archa. Możemy zatem je przetestować, zgłościć ewentualne błędy, tak by wydanie spodziewane w pierwszych dniach lutego (6.02. - także przesunięte o tydzień w stosunku do pierwotnego harmonogramu) było lepsze. Pamiętajmy, że paczki w [kde-unstable] są budowane na podstawie paczek z [testing]. Chcąc wypróbować to wydanie musimy zatem udostępnić również i to repozytorium. I jeszcze jedna uwaga - osoby, które zdecydują się na testowanie, winny raczej spróbować "czystej" sesji Plasma 5.12, a dopiero do niej "dokładać" swoje własne ustawienia, ulubione aplety. W ten tylko sposób będziecie wiedzieć czy ewentualny błąd leży w samej Plasma, czy też jest wynikiem działania jakiegoś apletu, widżetu, czy nawet niestandardowego wystroju. I jeszcze garść linków dla testerów: Ogólnymi wrażeniami z użytkowania można się podzielić w wątkach: na oficjalnym forum Archa oraz na naszym forum. Tutaj też uzyskacie (szczególnie na pierwszym) ewentualną informację odnośnie tego, czy błąd leży po stronie opiekunów Archa i coś zostało po prostu źle spaczkowane, czy też należy go zgłosić w KDE. Błędy należy zgłaszać: na bugzillach Archa poprzedzając informację przez dodanie [kde-unstable] (najlepiej) i/lub KDE. Pamiętajmy przy tym, że zgłoszenie błędu jako obserwacji zachowania najczęściej nic nie daje oraz o tym, że paczki Archa są budowane bez flagi Debug, która umożliwia "analizę przypadku". Najczęściej zatem trzeba będzie taką paczkę przekompilować, ale w tym zakresie otrzymacie już stosowną pomoc na obu forach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…