Przejdź do głównej zawartości

Nadzieja na lepszą integrację LibreOffice ze środowiskami opartymi o Qt5

Nie. Absolutnie nic nie wskazuje na to, by LibreOffice miało zostać przepisane z użyciem Qt5. Mowa tylko o mechaniźmie wtyczki VCL, która umożliwia mimifikację wyglądu LO do natywnego w danym środowisku. Obecnie mamy cztery takie wtyczki: gtk2, gtk3, kde4 oraz "natywną". Cały proces winien przebiegać bez udziału użytkownika, choć można go wymusić. Obecnie, chcąc najbardziej upodobnić wygląd LO do np. Plasma 5, musimy zainstalować kdelibs oraz wystrój breeze dla KDE4. Wówczas jest lepiej, co nie znaczy idealnie. Proces przepisania wtyczki VLC dla KDE4 wydawał się nieunikniony, jednakże nie stanowił priorytetu prac. Niemałym zaskoczeniem dla mnie, było zatem ogłoszenie podczas LibreOffice Conference 2017 informacji o pracach w tym zakresie. Za przepisanie wtyczki odpowiedzialną jest Katarina Behrens, a całość w znacznym stopniu zawdzięczamy władzom Monachium, które postanowiły sponsorować te prace. W rezultacie winien poprawić się nie tylko wygląd LO w Plasma 5, natywne okna dialogowe z Plasmy 5, ale również dzięki temu winniśmy uzyskać wsparcie dla sesji Plasmy w Waylandzie oraz dla Hi-DPI. Niestety nic nie wiadomo na razie kiedy możemy oczekiwać działającej wtyczki. Mój podgląd do rozwojowej, planowanej na przełom stycznia i lutego 2018, wersji 6.0 nie wskazuje jeszcze na to, by była ona tam dostępna choćby w zalążku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na prostej drodze do wysypania Manjaro

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z wątków na forum manjaro.pl. Otóż jeden z użytkowników Manjaro chciał zainstalować spotify, którego PKGBUILD dostępny jest w AUR. Akurat ta paczka powstaje przez przebudowanie udostępnianej przez Spotify paczki deb na paczkę Archa. Niestety od pewnego czasu spotify z udostępnionego PKGBUILDu gdyż wersja to 1.0.92.x, która nie jest już dłużej udostępniana przez Spotify. Obecnie udostępniane są 3 paczki, przy czym dla wspieranej architektury w Archu to wyłącznie 1.0.80.x oraz najnowsza 1.0.94.x. Instalacja zatem z takiego PKGBUILDu nie ma najmniejszych szans powodzenia.
Autor wątku chce zaktualizować paczkę, stąd też domniemuję, że jakąś wersję spotify ma.
Inny forumowicz poleca zatem... dodanie repozytorium nexus do systemu (uwaga - poleca dodanie repozytorium budowanego dla Archa do Manjaro!!!), albowiem w tym repozytorium jest najnowsza wersja spotify.
Autor zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne i dochodzi do wniosku, ż…

Plasma i Strażnik Krypt

W czasach, gdy nasza prywatność jest wystawiana na ciężką próbę, jeden z deweloperów KDE postanowił dodać do Plasmy możliwość dość łatwej obsługi szyfrowanych, wirtualnych "katalogów" - krypt, jak je nazywa. Sam projekt nazywa się plasma-vault i po około 3 miesiącach rozwijania pojawiła się w repozytorium unstable KDE najpierw jego wersja 5.9.95, a obecnie 5.9.96. Jak wskazuje numer wersji (choć ten został nadany nie przez opiekuna, ale przez wszędobylskiego Jonathana Riddella), aplikacja była planowana jako część Plasma 5.10. Tak się jednak z jakichś przyczyn nie stało. Obecnie jest ona planowana, jako część nadchodzącego wydania 5.11. Sam program w Archu dostępny jest w AUR. Buduje się całkiem żwawo i działa na tyle, by można zaryzykować jeśli nie używanie, to przynajmniej sprawdzenie działania i zgłoszenie ewentualnych błędów deweloperom. Pamiętajcie by czytać to co po pacman pisze przy instalacji. Program do prawidłowej funkcjonalności potrzebuje bądź encfs bądź cryfs. …

MEGA a sprawa Arch Linux

Mniejsza o to, czy MEGA to popularny, czy godny zaufania itd. itp. dostarczyciel przestrzeni w chmurze. Fakt, że po moich doświadczeniach z dropboksem nie chcę mieć więcej z nim nic wspólnego. Może zatem MEGA, do którego mam dostęp niemal od samego początku? Miłym dodatkiem do MEGA może okazać się uruchomione repozytorium oferujące sam program synchronizujący (megasync) oraz dodatki dla trzech, chyba najpopularniejszych, menedżerów plików: Dolphin, Nautilus i Thunar, umożliwiające synchronizację z plików z ich poziomu. Jest to o tyle miłe, że do tej pory musieliśmy kompilować te programy z AUR, a nadto w przypadku megasync wersja oferowana w repozytorium jest nowsza, zaś dolphin-megasync obecnie w ogóle się nie kompiluje. Chcąc dodać repozytorium MEGA do pacmana, edytujemy plik /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu listy dodajemy: [DEB_Arch_Extra]SigLevel = Optional TrustAllServer = https://mega.nz/linux/MEGAsync/Arch_Extra/x86_64/ Nadto musimy jeszcze dodać klucz: gpg --receive-keys BF…