sobota, 19 listopada 2016

Nadchodzi KDE-Applications 16.12

Wczoraj udostępnione zostały wersje beta (16.11.80) aplikacji, które składać się będą na nową odsłonę KDE Applications. W Archu właśnie są budowane i prawdopodobnie jeszcze dzisiaj trafią do repozytorium kde-unstable. Oczywiście tych, którzy mogą zachęcam do testowania, albowiem m.in. w ten sposób możemy pomóc arojasowi w ich prawidłowym paczkowaniu, a zespołowi KDE w usunięciu ewentualnych błędów jeszcze przed wydaniem, które jest oczekiwane 15.12.2016. W międzyczasie, 1.12. winno się jeszcze ukazać wydanie RC (16.11.90).
Nowe aplikacje niosą w sumie spore zmiany. Nie będę pisał o tym, co zostało przeportowane na KF5, bowiem z punktu widzenia "zwykłego" użytkownika ma to najmniejsze znaczenie. Istotne natomiast jest, że niektóre aplikacje nie będą kontynuowane, zmienił się również proces paczkowania niektórych.
Zacznijmy od tego co nie będzie już kontynuowane. Z KDE Apps wypadają zatem:

  • kde-baseapps; ta grupa paczek istniejąca co najmniej od czasów KDE4 (sorry, pamięć już nie ta, by pamiętać wcześniej) została wydzielona do odrębnych aplikacji. Są to: kdialog, keditbookmarks, kfind, konqueror. Pamiętajmy, że wcześniej wydzielony został również dolphin. Spośród aplikacji, które składały się na dawne kde-baseapps nie będzie już kontynuowane kdepasswd; prawdopodobnie deweloperzy doszli do wniosku, że istniejące narzędzia w systemie są wystarczające, a kdepasswd jedynie je dubluje.
  • kdepim; podobnie jak w przypadku kde-baseapps nie oznacza to, że KDE Apps 16.12 nie będzie mieć swojego programu typu PIM. Aplikacje dotychczas składajace się na kdepim zostały rozdzielone na samodzielne (to jest kontynuacja tego procesu) i obecnie będą to: akonadi-calendar-tools, akonadiconsole, akonadi-import-wizard, akregator, blogilo, grantlee-editor, kaddressbook, kalarm, kmail, kmail-account-wizard, knotes, kontact, korganizer, mbox-importer, pim-data-exporter, pim-sieve-editor, pim-storage-service-manager.
  • kdewebdev; podobnie jak powyższe - rozbite zostały na oddzielne aplikacje: kfilereplace, kimagemapeditor, klinkstatus, kommander)
  • kdgantt2
  • gpgmepp
  • kuser; znów prawdopodobnie deweloperzy doszli do wniosku, że funkcjonujące rozwiązania są wystarczające, a kuser jedynie niepotrzebnie je dublował.
Spośród powyższych aplikacji kdgantt2 i gpgmepp często stanowiły zależności innych paczek. Osoby, które budują aplikacje we własnym zakresie winny zatem sprawdzić jak obecnie paczki te należy budować. Aplikacje, które zostały porzucone (nie rozbite na odrębne) sensownie jest natomiast odinstalować z systemu. 
Ze względu na spore zmiany jakie zachodzą w KDEPIM, poleciłbym po aktualizacji sprawdzenie, czy na pewno mamy zainstalowane to, czego oczekiwaliśmy. Wprawdzie arojas dba o wszelkie zależności i jak na razie wydaje się, że wszystko odbędzie się bezboleśnie dla użytkownika, jednakże poleciłbym poświęcenie chwili na sprawdzenie.